درمان سیاهی دور چشمپاکسازی پوست

درمان سیاهی دور چشم به چه صورت انجام می‌شود؟

به این مطلب امتیاز دهید!

یکی از اتفاقات خیلی رایج که امکان دارد برای هر فردی اعم از کودکان یا سالمندان اتفاق بیافتد، سیاهی و دایره زیر چشم است. اصولا پوست زیر چشم انسان‌ها به مقدار قابل توجهی نازک و حساس است. به همین دلیل این قسمت از پوست صورت نسبب به سایر قسمت‌ها آسیب‌پذیرتر است. چشم‌ها بر روی زیبایی و جوان‌تر بودن انسان‌ها تاثیر فراوانی دارد. عارضه سیاهی زیر چشم سبب می‌گردد، تا فرد مورد نظر چند سالی پیرتر به نظر برسد.

این موضوع در شرایط معمولی، مشکلات خاص و جدی برای سلامتی انسان‌ها به وجود نمی‌آورد. اگر این سیاهی‌های دور چشم به تازگی به وجود آمده باشند، درمان‌های مختلفی وجود دارد، که در ادامه آن‌ها را برای شما بررسی خواهیم کرد. اگر هم طولانی مدت است که دور چشم شما سیاه است، باید کمی صبوری کنید و راهکارهای پیشنهادی را که برایتان می‌گوییم عملی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع‌تر در این باره تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت سیاهی دور چشم چیست؟

علت سیاهی دور چشمعوامل متعددی وجود دارد، که باعث می‌شود، سیاهی دور چشم بوجود آید. دلایل سیاهی دور چشم عبارت است از:

 • کم خونی: در بیشتر افرادی که دچار کم خونی شدید هستند، در زیر پوست چشمشان خونریزی شدید اتفاق می‌افتد و در نهایت موجب به ایجاد تیرگی‌های زیر چشم می‌شود.
 • اختلال در قاعدگی: در خانم‌ها یکی از دلایل سیاهی زیر چشم، اختلال در قاعدگی در طولانی مدت است. علاوه بر این قاعدگی سنگین در خانم‌ها هم می‌توانید در این موضوع دخیل باشد.
 • مصرف بیش از اندازه توتون، تنباکو و قهوه: استفاده بیش از اندازه تنباکو، الکل و قهوه موجب می‌شود تا رگ‌های خونی زیر چشم کاهش پیدا کنند و در نتیجه کاهش جریان خون و تیرگی زیر چشم بوجود آید.
 • مشکلات و بیماری‌های مربوط به بینی: التهابات بینی مثل عطسه‌های فصلی و یا آبریزش بینی که موجب می‌شود بینی خود را در مدت طولانی با دستمال بگیرید، تیرگی در زیر پوست چشم به وجود می‌آورد.
 • آفتاب مستقیم: قرار گرفتن طولانی مدت بر زیر اشعه ماوراء‌بنفش خورشید، باعث می‌شود تا رنگدانه ملانین که در زیر پوست وجود دارد تحت تاثیر قرار بگیرد و در نتیجه سیاهی و تیرگی زیر چشم حاصل شود.
 • کم آبی بدن: یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود سیاهی زیر چشم پدیدار شود، خشک بودن بدن است. در آن زمان است، که رگ‌های خونی زیر پوست چشم انسان متورم شده و نتیجه باعث تیرگی آن قسمت می‌شود.
 • کمبود مواد غذایی: معمولا افرادی که رژیم‌های غذایی نامناسب می‌گیرند و از آن طریق مواد غذایی مورد نیاز را به بدن نمی‌رسانند، علائمی مانند خشکی پوست، چین و چروک و سیاهی زیر چشم را مشاهده خواهند کرد.
 • پیری و سالخوردگی: زمانی که افراد وارد سنین پیری و سالخوردگی می‌شود، به تدریج پوست آن‌ها ضعیف می‌شود. با پیری و ضعیفی پوست، چربی و کلاژن پوست رفته رفته کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه رگ‌های خونی قابل مشاهده خواهد بود.
 • بیماری‌های مزمن معده: مبتلایان به بیماری‌های مزمن معده به دلیل افزایش یافتن فعالیت‌های گوارشی و جذب مواد مغذی در آن‌ها التهاب معده بسیار برای آن‌ها رخ می‌دهد. در اینگونه افراد معمولا سیاهی‌های موجود در زیر چشم به وضوح قابل مشاهده است.
 • نارسایی کلیه: افرادی که مبتلا به بیماری نارسایی کلیه هستند، با پیشرفت بیماری انسان سلامتی خود را از دست می‌دهد و حالتی رنگ پریده و خسته به خود می‌گیرد. این رنگ پریدگی و خستگی سبب می‌شود تا زیر در زیر چشم سیاهی بوجود آید.
 • اگزما: بیماری اگزما به صورت کلی، موجب بوجود آمدن خارش و التهاب پوست می‌گردد. در این زمان شما می‌خواهید مداوم پوست خود را مالش دهید. اگر این حالت برای پوست زیر چشم شما ایجاد شود، مالش بیش از اندازه موجب بوجود آمدن تیرگی و سیاهی زیر چشم می‌شود.
 • کمبود خواب: افرادی که کمبود خواب دارند، چشمشان به اندازه کافی استراحت نمی‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا گردش خون در پوست کاهش پیدا کند و در نتیجه پوست نمی‌تواند اکسیژن و مواد غذایی مورد نظر را دریافت کند. عدم رسیدن اکسیژن و مواد مغزی به پوست موجب بوجود آمدن سیاهی زیر چشم و همچنین چین و چروک می‌شود.
 • عوامل ژنتیکی: بر اساس تحقیقات به عمل آمده، نتایج حاصل شده حاکی از این است که بسیاری از عوامل ژنتیکی باعث شده تا بعضی از افراد دارای پوست بسیار نازک و رگ‌های خونی کوچک در زیر چشم هستند. مثلا در بعضی افراد که سیاهی دور چشم وجود دارد، اگر به والدین آن‌ها هم دقت کنید، اینچنین ویژگی را در زیر چشم آن‌ها نیز مشاهده خواهید کرد.

برای از بین بردن سیاهی دور چشم درمان‌های بسیاری وجود دارد، که شامل درمان‌های کلینیکی و خانگی است. این درمان‌ها به شرح زیر است:

درمان‌های کلینیکی سیاهی دور چشم

درمان های کلینیکی سیاهی دور چشمشما با هر سن و هر نوع پوستی می‌توانید از درمان‌های کلینیکی استفاده کنید. از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین درمان‌های کلینیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیزرهای لایه‌بردار: در این روش از درمان‌های کلینیکی با استفاده از لیزر، لایه‌های خارجی پوست انسان را که دارای ملانین اضافی بوده خارج کرده و سپس رگ‌های خونی موجود در لایه‌های زیرین پوست را جهت حرکت کردن خون تحریک می‌کنند. لیزرهای فرکشنال CO2 و همچنین لیزرهای از این دسته لیزرها هستند.
 • لیزرهای غیر لایه‌بردار: در این روش از درمان کلینیکی برای از بین بردن سیاهی دور چشم، دستگاه لیزرمورد نظر پوست انسان را تحریک کرده و موجب به تولید بیشتر کلاژن می‌شود. در نتیجه این عمل سبب می‌شود، تا پوست زیر چشم بافت محکم‌تری داشته باشد. لیزر پالس، لیزر کیو جز لیزرهای این گروه به شمار می‌روند. قابل ذکر است، که این روش در مقایسه با روش قبلی مضرات کمتری دارد.
 • کربوکسی تراپی: افرادی که سیاهی دور چشم آن‌ها طولانی مدت است و به صورت دائمی شده است، این روش بسیار مناسب بوده و می‌تواند به نیاز آن‌ها پاسخ دهد. این روش درمانی بر پایه گاز کربن دی اکسید انجام می‌شود. این درمان توسط تزریق صورت می‌گیرد و جز درمان‌های غیر جراحی به حساب می‌آید. استفاده از این روش، بهبودی سریع و در کمترین زمان را برای افراد به همراه می‌آورد. روش درمان به این شکل است که پزشک یک سرنگ حاوی دی اکسید کربن را در پوست زیر چشم فرو می‌کند و این ماده در زیر پوست جریان پیدا می‌کند. اکثریت افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده‌اند، اثرات مثبت این درمان را بر روی پوست خود مشاهده کرده‌اند.

درمان‌های خانگی سیاهی دور چشم

درمان‌های خانگی سیاهی دور چشمبرای درمان سیاهی دور چشم راهکارهای خانگی بسیاری وجود دارد. در این اینجا به معرفی مهم‌ترین و تاثیرگذارترین درمان‌های خانگی می‌پردازیم:

 • درمان با خیار: خیار به دلیل خاصیت روشن‌کنندگی و نرم‌کنندگی که دارد، کمک بسیاری به از بین بردن سیاهی و تیرگی دور چشم می‌کند.
 • درمان با سیب‌زمینی خام: سیب‌زمینی خام به دلیل داشتن خاصیت سفیدکنندگی می‌تواند تیرگی دور چشم و پف چشم‌ها را از بین ببرد.
 • درمان با گوجه فرنگی: گوجه‌فرنگی تا حد زیادی می‌تواند به درمان تیرگی دور چشم کمک کند.گوجه‌فرنگی خاصیت سفیدکنندگی دارد.
 • درمان با روغن نارگیل: مالش دادن روغن نارگیل در زیر چشم به دلیل داشتن خاصیت مرطوب‌کنندگی موجب می‌شود تا چین و چروکی در زیر چشم به وجود نیاید.
 • درمان با زردچوبه: زردچوبه باعث می‌شود، به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی به مرور زمان دایره زیر چشم کوچک‌تر شود و رفته رفته از بین برود.
 • درمان با روغن بادام: روغن بادام یکی از درمان‌های خانگی بسیار موثر به شمار می‌رود. ترکیبات موجود در این روغن به همراه استفاده از ویتامین E می‌تواند در از بین بردن حلقه‌های سیاه دور چشم بسیار تاثیرگذار باشد.
 • درمان با کمپرس سرد: روش درمان سیاهی دور چشم توسط کمپرس سرد یکی از روش‌های بسیار موثر است. استفاده از کمپرس سرد، سبب انقباض رگ‌های خونی زیر چشم می‌شود و این موضوع به کاهش پف چشم انسان و همچنین از بین رفتن حلقه‌های دور چشم کمک می‌کند.
 • درمان با چای کیسه‌ای: کافئین و آنتی‌اکسیدان‎هایی که در چای وجود دارد، به واسطه کوچک‌ کردن رگ‌های خونی موجود و همچنین کاهش حبس شدن مایعات سبب از بین رفتن سیاهی‌های دور چشم و همچنین پف چشم می‌گردد. لازم به ذکر است، که تانین موجود در چای موجب کم شدن تورم و همچنین تغییر رنگ پوست زیر چشم می‌شود.

قیمت درمان سیاهی دور چشم با لیزر

قیمت درمان سیاهی دور چشم با لیزربه صورت کلی می‌توان گفت، هزینه درمان سیاهی دور چشم با استفاده از روش درمانی لیزر به عوامل مختلفی بستگی دارد، که این عوامل عبارتند از:

 1. دستمزد پزشک معالج
 2. دستگاه لیزر مورد استفاده
 3. تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
 4. مشکلات موجود در ناحیه دور چشم

لیزردرمانی جز یکی از درمان‌های زیبایی به شمار می‌رود که امروزه طرفداران بسیاری نیز دارد. اما فراموش نشود، که این روش‌ها دارای معایبی نیز هستند. اما مزایای آن باعث می‌شود تا نسبت به معایب آن چشم‌پوشی کنید.

درمان سریع سیاهی دور چشم

همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم، روش‌های درمانی کلینیکی مانند لیزر درمانی و کربوکسی تراپی روش‌هایی هستند که نسبت به روش‌های درمان خانگی سریع‌تر جواب می‌دهند و تاثیرات شگفت‌انگیزی را از خود بر جای می‌گذارند. البته لازم به ذکر است که هزینه اینگونه روش‌ها از هزینه درمان خانگی برای سیاهی دور چشم بیشتر است.

مقایسه هزینه روش‌های درمانی خانگی با کلینیکی برای از بین بردن تیرگی دور چشم

کاملا واضح و مشخص است، که روش‌های کلینیکی درمانی تیرگی زیر چشم به دلیل اینکه توسط پزشک توسط تجهیزات خاصی صورت می‌گیرد در مقایسه با روش‌های خانگی که در بالا به آن‌ها اشاره شده هزینه بیشتری دارد. خوب است، بدانید روش‌های کلینیکی امکان دارد عوارضی به همراه داشته باشد. اما این روش‌ها در کمترین زمان ممکن به درمان پاسخ می‌دهد.

کرم دور چشم برای از بین بردن سیاهی دور چشم

در بازار کرم‌های دور چشم متنوعی در انواع مختلف برندها وجود دارد. شاید این سوال برای خیلی از شماها پیش بیاید، بهترین و مناسب‌ترین کرم دور چشم چه کرمی است و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که کرم‌های مخصوص که برای مشکلات چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد، کرم دور چشم نام دارد. اما لازم است بدانید که همین کرم‌های دور چشم دارای کاربردهای مختلفی هستند.

بعضی از این کرم‌ها برای از بین بردن سیاهی دور چشم و بعضی دیگر برای از بین بردن پف و یا چین و چروک استفاده می‌شوند. پس باید در هنگام استفاده از این کرم‌ها به کاربرد آن دقت کنید، زیرا هر کدام از آن‌ها از مواد خاصی ساخته شده است.

پس باید در هنگام خرید کرم دور چشم بدانید دقیقا چه محصولی را با چه کاربردی خریداری می‌کنید. کرمی‌هایی که به منظور از بین بردن دایره‌های سیاه دور چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای مواد زیر در ترکیبات تشکیل دهنده خود هستند.

این مواد عبارتند از:

 • کافئین
 • ویتامین K
 • هیدروکینون
 • عصاره رتینول
 • عصاره چای سبز

دقت نمایید کرم دور چشمی که خریداری می‌کنید، بایستی یکی از این موادی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را داشته باشد. این موضوع بر روی بسته‌بندی انواع مختلف کرم‌ها ذکر شده است. علاوه بر موارد بالا اگر بر روی بسته‌بندی یک کرم دور چشم عبارت LIGHT-REFLECTING را مشاهده کردید، این کرم هم برای درمان تیرگی چشم استفاده می‌شود.

کلام آخر

زیبایی صورت وابستگی زیادی به چشمان دارد. سفیدی و درخشندگی دور چشم در هر فردی می‌تواند زیبایی آن را دو چندان کند. اگر به هر دلیلی دور چشمان شما دچار حلقه سیاه شد، اصلا نگران آن نباشید. زیرا درمان‌های مختلف و متفاوتی برای رفع این موضوع وجود دارد. این درمان‌ها هم به صورت کلینیکی بوده و هم به صورت خانگی. هر فردی متناسب با درصد تیرگی و بودجه خود می‌توانید بهترین روش را برای درمان انتخاب کند.

در کمترین زمان ممکن می‌توانید سیاهی زیر چشم را از بین ببرید. استفاده از روش‌های سنتی و مدرن هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. با بررسی و تحقیق در مورد هر کدام می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. در این مقاله در مورد سیاهی دور چشم، درمان سیاهی و تیرگی دور چشم، روش‌های درمانی حلقه چشم، مقایسه هزینه روش‌های درمانی و ….. برای شما صحبت کردیم.

امیدواریم با استفاده از این مقاله بتوانید بهترین درمان را انتخاب و چشمانی زیبا و درخشان داشته باشید. از اینکه این مقاله را مطالعه کردید وتا پایان مقاله همراه ما بودید، از شما کمال تشکر را داریم و امید داریم برای شما مفید واقع شده باشد.

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا