کاشت موخدمات مو

کاشت مو به روش FIT هزینه‌ها، مراحل و نتایج | بیوتکس

به این مطلب امتیاز دهید!

ریزش مو در حداقل 60% مردان و نزدیک به 10% زنان، امری طبیعی است. البته خالی شدن بیش از حد پوست سر و کمبود ریشه‌های مو می‌تواند ریسک صدمات به پوست سر و حتی احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. اما‌ کچلی‌های مردان و زنان می‌توانند با استفاده از انواع روش‌های کاشت مو مانند کاشت مو به روش FIT درمان شوند. طاسی سر یکی از مشکلات اصلی انسان است و امروزه جراحی برای درمان ریزش مو پر کاربردترین روشی است که برای زنان و مردان انجام می‌گیرد.

اگرچه روش‌هایی هم وجود دارند که درمان کچلی را به صورت دائمی و بدون انجام جراحی ممکن می‌کنند. بعضی از افراد هم تمایل دارند که از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنند که شامل شامپوها، روغن‌ها، ماساژ درمانی و … است. این محصولات تا به حال مدرکی برای اثبات درمان کچلی نشان نداده‌اند و تنها قابلیت آن‌ها، افزایش حجم موهایی است که از قبل در سر ریشه داشته‌اند.

اما تا به امروز انواع روش‌های کاشت مو، به عنوان تکنیک‌های طلایی برای درمان ریزش مو شناخته شده‌اند. اگرچه در قدیم، روش‌های ترمیم مو برای مردان مورد استفاده بود اما تکنیک‌های جدید برای خانم‌ها نیز سازگارتر از روش‌های قبلی است.
کاشت مو، یک متد جراحی است که فولیکول‌های مو را از یک قسمت به قسمت دیگری از بدن پیوند می‌زند و ابتدا برای درمان طاسی مردان مورد استفاده قرار گرفت. اما با گسترش فناوری، پیوند زدن مو می‌تواند برای مژه‌ها، ابروها، ریش و قفسه‌ی سینه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

کاشت مو به روش FIT چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت مو به روش fit چیستانواع روش‌های کاشت مو طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده‌اند. یکی از انواع روش‌های کاشت مو که امروزه کاربرد زیادی هم دارد، روش FIT (Follicular Isolation Technique) است. در کاشت مو به روش FIT دسته‌ای از موها برای برداشت انتخاب می‌شوند که در سر ریشه دارند.

این دسته از موها می‌توانند 1 تا 4 فولیکول در خود داشته باشند. برعکس روش‌های دیگر که به صورت جراحی انجام می‌شود، این روش خطی همانند زخم بر پوست پشت سر بر جا نمی‌گذارد. در کاشت مو به روش FIT اول باید خطی که تعیین کننده‌ی محدوده‌ی کاشت مو است، ترسیم شود که با توجه به صورت و مدل ابروها انجام می‌گیرد.

سپس واحدهای پیوندی به صورت جداگانه و با استفاده از یک دستگاه ظریف به اسم پانچ از پشت سر برداشته می‌شوند و سپس در قسمت بی مو کاشته می‌شوند. ماشین پانچ سوزنی یک دستگاه بسیار نازک است که روی پوست می‌چرخد و ریشه‌ی پیوندی را برداشت می‌کند. ماشین پانچ به دو صورت دستی و غیردستی وجود دارد و قابل استفاده است.

بنابراین در روش FIT که یکی از بهترین گزینه‌ها از بین انواع روش‌های کاشت مو است، نیازی به انجام جراحی نیست و هیچ زخم و خراشیدگی بر پوست سر وجود نخواهد داشت. به جای زخم، در پوست سر نقطه‌های کوچکی به وجود می‌آید که در اثر موهای برداشته شده ایجاد می‌شوند و آنقدر ریز هستند که به سختی می‌توان آن‌ها را دید.

در کاشت مو به روش FIT تزریق بی‌حسی انجام می‌شود. در ابتدای کار، باید کل سر با استفاده از ماشین اصلاح تراشیده شود. سپس محل برداشت مو در پشت سر مشخص و علامت گذاری می‌شود. موهایی که در پشت سر قرار دارند در مقابل هرمون‌های مردانه مقاوم هستند و هیچ‌وقت نمی‌ریزند، بنابراین برداشت مو از این قسمت انجام می‌شود.

در مرحله‌ی پایانی کاشت مو به روش FIT سر را با باند می‌پوشانند. البته محلی که مو از آن برداشت شده، با سرعت بیشتری پوشش داده می‌شود. انواع روش‌های کاشت مو که FIT نیز جزو آن‌ها است، باید زیر نظر متخصص و در کلینیک انجام شوند. به یاد داشته باشید که برای انجام انواع روش‌های کاشت مو، سر خود را مرطوب نگه دارید. برای اتمام کار، سرم موی نمکی بر روی سر مراجعه کننده اسپری می‌شود و قبل از ترخیص مراجعه کننده، متخصص یک بار دیگر کل نواحی سر را بررسی می‌کند.

در نهایت، رشد موها دقیقا به همان طریقی صورت خواهد گرفت که در قسمت اهدا کننده‌ی پوست سر شکل می‌گیرد و در تمام قسمت‌های پیوند زده شده به خوبی رشد می‌کند. در واقع موهای پیوند زده شده در روش FIT رشد خود را مانند موهای معمولی از سر می‌گیرند.

زمان انجام کاشت مو به روش FIT

زمان انجام کاشت مو به روش fitاین روش، معمولا در یک الی دو جلسه انجام می‌شود و بعد از اتمام کار می‌توانید به خانه بروید. البته زمان طول کشیدن این فرآیند در هر جلسه، بستگی به این دارد که چه مقدار از فولیکول‌های پیوندی جا به جا می‌شوند و در این پروسه چه سطحی از پوست سر باید توسط فولیکول‌های پیوندی پوشانده شود.

شما می‌توانید در یک جلسه‌ی 5 تا 10 ساعته حدود چند هزار پیوند را انجام دهید. این بازه‌ی زمانی برای افرادی با نوع موی مختلف، فرق می‌کند. برای دیدن نتایج کامل کاشت مو به روش FIT که یکی از ثابت شده‌ترین روش‌های کاشت مو در دنیا است، باید نزدیک به یک سال صبر کنید. دلیل این که یک سال برای دیدن موفقیت این تکنیک لازم است این است که موهای کاشته شده، حدود دو ماه زمان نیاز دارند تا قبل از رشد دوباره، خود را به محیط جدید عادت دهند. این مسئله طبیعی است اما این که موهای پیوندی بتوانند به این پروسه اعتماد کنند، باعث می‌شود نتایج آن بین 6 تا 12 ماه خود را نشان دهند.

کاشت مو به روش FIT در ایران

امروزه، با گسترش فناوری و در دسترس بودن داروها، کاشت مو در اکثر کشورها انجام می‌شود. با این حال، کشور ایران، در مقایسه با کشورهای اروپایی، آمریکایی و کشورهای توسعه یافته‌ی دیگر در جهان، پایین‌ترین نرخ را برای انواع روش‌های کاشت مو از جمله کاشت به روش FIT ارائه می‌کند.

در کنار این قیمت پایین، کیفیت بالای انواع روش‌های کاشت مو در ایران، یکی از دلایل دیگری است که مردم کشورهای دیگر برای درمان کچلی به ایران سفر می‌کنند. در حال حاضر، هزینه‌ی کاشت مو در ایران، یک پنجم هزینه‌ی کاشت در کشورهای دیگر است. در حالی که کیفیت این عمل با کشورهایی مانند آمریکا و آلمان برابری می‌کند.

کاشت مو در مردان

کاشت مو به روش fit در مرداناگرچه دلیل اصلی طاسی هنوز کاملا مشخص نیست اما ریزش مو در مردان تقریبا همیشه به صورت الگوی آندروژنیک است. به این معنی که برای جنس مذکر، از الگوی ریزش مردانه ریشه می‌گیرد. یکی از متخصصان مطرح دنیا به نام دکتر Ken Washenik که مشاور درمانی مو و عضو انجمن Bosley Medical Group است روش برداشت فولیکول‌های مو را به عنوان موثرترین روش برای کاشت موی دائم عنوان می‌کند.

مزایای کاشت مو به روش FIT

مزایای کاشت مو به روش fitهمان‌طور که می‌دانید برای درمان دائمی ریزش مو، باید از انواع روش‌های کاشت مو کمک گرفت. اما چه چیزی باعث می‌شود که از بین این روش‌ها، کاشت مو به روش FIT را انتخاب کنیم؟ روش FIT بر پایه‌ی این ایده طراحی شده است که متخصصان با استفاده از دستگاه پانچ، اقدام به برداشتن موی پیوندی کنند و این عمل بدون نیاز به مشخص کردن عمق فولیکول مو یا جایی که قسمت حساس و عروقی میان پوست تمام می‌شود، صورت می‌گیرد.

در روش FIT متخصص ممکن است فقط یک قسمت از دسته‌ی انتخابی موها را برداشت کند و مقداری از موها را باقی بگذارد تا ناحیه‌ی اهدا کننده‌ی فوکیکول را بهتر بپوشاند. قسمتی از مو که باقی گذاشته شده‌ است، به رشد خود ادامه خواهند داد اما موهایی که برداشت می‌شوند از اول رشد نخواهد کرد.

کاندیدای مناسب به روش FIT

مراجعه کنندگانی که کاندیدای خوبی برای کاشت مو به روش FIT هستند شامل:

  • افرادی که نگران هستند جای زخم به صورت یک خط در محل برداشت مو باقی بماند.
  • افرادی که ریشه‌ی موهای محکمی دارند و قصد دارند قسمت کوچکی از سر خود را مو بکارند.
  • افرادی که چندین بار موهایشان جهت پیوند موی خطی، برداشت شده است و فقط ناحیه‌ی کوچکی از سر نیاز به کاشت مو دارد.
  • افراد جوانی که مطمئن نیستند که می‌خواهند به صورت دائمی از کاشت مو استفاده کنند و می‌خواهند موهای خود را همیشه کوتاه نگه دارند.

کاندیدای نامناسب کاشت مو به روش FIT

  • افرادی که به طور طبیعی موهای بسیار مجعد و فر دارند یا قسمت پایینی موی آن‌ها فر می‌شود.
  • افردای که نمی‌خواهند قسمتی از سرشان که برای برداشت فولیکول انتخاب می‌شود را بتراشند.
  • افرادی که تراکم موی کمی دارند تا حدی که این پروسه باعث می‌شود موهایشان کم پشت‌تر بشوند.

کاربردهای دیگر روش FIT

کاربردهای دیگر روش FITروش FIT که یکی از برگزیده‌ترین انواع روش‌های کاشت مو برای سر است، می‌تواند برای بازساری ابروها و مژه‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. زیرا در روش FIT بر روی فولیکول‌های ابروها و مژه‌ها نیز پروسه‌‌ای یکسان انجام می‌شود.

اما متخصص در این بازسازی، به موهای کم‌تری نسبت به کاشت موی سر نیاز دارد. در انجام روش FIT برای مژه‌ها متخصص باید بسیار ماهر باشد تا از آسیب‌های احتمالی به چشم جلوگیری به عمل آید. این روش برای موهای بدن هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد اما موهای بدن، استعداد رشد زیادی مانند موهای سر و ابرو ندارند.

گاهی ممکن است تشخیص متخصص این باشد که برای نواحی مختلف به خصوص ابروها، از موهای سر برای کاشت کمک بگیرد. در این صورت موهای کاشته شده در آن ناحیه مثل موهای سر رشد زیادی خواهند داشت.

هزینه کاشت مو به روش FIT در سال 1400

انواع روش‌های کاشت مو که در ایران کاربرد دارند، جزو عمل‌های زیبایی هستند و هیچ بیمه‌ای هزینه‌ی آن‌ها را پوشش نمی‌دهد. برای تعیین دقیق هزینه‌ی کاشت مو باید به کلینیک و متخصص خود مراجعه کنید اما به طور کلی می‌توان گفت که قیمت‌ها با توجه به فاکتورهایی که شامل لیست زیر است می‌تواند متغیر باشد:

  • محل کلینیک

کشور، شهر و حتی محله‌ای که کلینیک کاشت مو در آن قرار است انجام شود بر قیمت انواع روش‌های کاشت مو تأثیرگذار است. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، ایران کم‌ترین هزینه را برای انجام کاشت مو با کیفیت قابل قبول ارائه می‌دهد.

اما در بعضی شهرها و کلینیک‌ها که متخصصان ماهرتری حضور دارند و از درمان‌های پیشرفته‌تری مانند Micro FIT استفاده می‌کنند، قیمت‌ها نیز به طبع بالاتر هستند. در ضمن، هر کلینیک تعرفه‌های خود را برای اعمال هزینه‌ها دارد که با کلینیک‌های دیگر متفاوت است.

  • حجم کار کاشت مو

برای هر فردی که برای انواع روش‌های کاشت مو اقدام می‌کند، میزان طاسی مو متفاوت است و به طبع آن، حجم موهایی که باید برای کاشت مورد استفاده قرار بگیرند نیز بیشتر است. در روش FIT نیز هرچه به فولیکول‌های بیشتری برای کاشت نیاز باشد، هزینه‌ی نهایی نیز بالاتر خواهد رفت.

البته هزینه‌ی کاشت مو به روش FIT در کشورمان نرخ ثابتی ندارد ولی می‌توان گفت که به صورت تقریبی بین 6 تا 9 میلیون تومان است. فاکتور اصلی تعیین کننده‌ی قیمت برای انواع روش‌های کاشت مو توسط تعداد گراف‌ها است. هزینه‌ی تقریبی کاشت هر گراف در سال 1400 بین 2500 تا 3000 است و برای هر کلینیک متغیر است.

کاشت مو به روش میکرو FIT یا MFIT

کاشت مو به روش میکرو FIT یا MFITمعمولا افراد زیادی درصدد انجام انواع روش‌های کاشت مو هستند. این افراد همیشه به دنبال یافتن بهترین و به روزترین گزینه هستند زیرا روش‌های کاشت مو هر سال آپدیت شده و حتی روش‌های جدیدتر و کاربردی‌تری جایگزین روش‌های قدیمی‌تر می‌شوند.

یکی از جدیدترین روش‌های کاشت مو که به تازگی در ایران رواج یافته است، روش MFIT یا MICRO FIT است که تقریبا به روش FIT عمل می‌کند و تفاوت کمی با آن دارد. تفاوت اصلی این روش با کاشت مو به روش FIT این است که برداشت مو با دقت بیشتری صورت می‌گیرد.

کلمه‌ی میکرو در این روش به منظور دستگاه‌هایی است که بسیار ظریف و دقیق هستند و با سرعت بیشتر و دقت بالاتر، اقدام به برداشت فولیکول‌ها می‌کنند. با استفاده از این دستگاه‌های دقیق، نقطه‌های کوچکی به قطر 0.6 تا 0.9 در سر ایجاد می‌شود. این روش به دلیل دقیق‌تر بودن، عوارض کم‌تری دارد و باید توسط متخصصان بسیار باتجربه انجام بگیرد.

سخن پایانی

اگر مایل هستید که برای کاشت مو اقدام کنید، قبل از این که از بین انواع روش‌های کاشت مو یک گزینه را انتخاب کنید بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید. زیرا هر یک از روش‌ها ممکن است برای هر فردی نتایج متفاوتی داشته باشند که تشخیص نتایج آن‌ها بر عهده‌ی پزشک متخصص است. اما مطمئن باشید که اگر زیر نظر یک متخصص با تجربه قرار بگیرید برای همیشه از مشکل طاسی خود رها خواهید شد. امیدواریم ما نیز در این مقاله با معرفی یکی از به روزترین روش‌های کاشت مو به شما کمک کرده باشیم.

منابع: robbreport, cosmetictown

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا