کاشت موخدمات مو

کاشت مو به روش FUT هزینه‌ها، مراحل و نتایج | بیوتکس

کاشت مو به روش FUT

به این مطلب امتیاز دهید!

انسان‌ها ذاتا به زیبایی خود بسیار اهمیت می‌دهند. یکی از گزینه‌هایی که برای افزایش جذابیت در چهره اهمیت دارد داشتن موهایی پرپشت و سالم است. بسیاری از افراد به دلیل استفاده بیش از حد از رنگ مو، اتو مو، سشوار و غیره، با مشکلاتی مانند: ریزش مو، مو خوره، شکنندگی مو و در کل از بین رفتن حالت طبیعی مو مواجه خواهند شد. بنابراین، به روش‌های درمانی زیادی از قبیل انواع روش‌های کاشت مو، استفاده از دارو، شامپوهای مخصوص و غیره نیاز پیدا می‌کنند. البته امروزه انواع روش‌های کاشت مو بسیار بیشتر از مصرف دارو و شامپو مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

کاشت مو چیست؟

عمل زیبایی کاشت مو

در عمل زیبایی کاشت مو فولیکول‌های آسیب دیده یا دچار ریزش شده‌ی مو مجددا ترمیم یافته و رشد می‌کنند. در این عمل زیبایی از موهای طبیعی بدن یا سر خود شخص استفاده خواهد شد. کاشت مو روشی است که در آن یک جراح پوست و مو یا جراح پلاستیک، مو را به ناحیه طاس سر منتقل می‌کند. جراح معمولا موها را از پشت یا کنار سر برداشته و به ناحیه جلو یا بالای سر پیوند می‌دهند.

برای انجام این عمل، انواع روش‌های کاشت مو وجود دارند، از قبیل:

ما قصد داریم تا در این مقاله به توضیحاتی در رابطه با کاشت مو به روش FUT که از قدیمی‌ترین انواع روش‌های کاشت مو است بپردازیم.

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT

85% از مردان و 40% از زنان دچار ریزش مو خواهند شد. کاشت مو به روش FUT جزو دسته‌‌ی جراحی‌هایی با حداقل عوارض است که به پوشاندن بخش‌های طاس ناشی از ریزش مو کمک می‌کند.

در حال حاضر دو نوع عمده کاشت مو وجود دارد:

 1. پیوند واحد فولیکولی (FUT)
 2. استخراج واحد فولیکولی (FUE)

در کاشت مو به روش FUT، جراح نوار باریکی از پوست را از بخش پشتی یا کنار سر فرد برش می‌دهد و فولیکول ‌موی فرد را از آن استخراج کرده و سپس این فولیکول‌ها را به قسمت‌های طاس پوست سر شما وارد می‌کند. اندازه دقیق نوار وابسته به تعداد فولیکول‌های مورد نیاز برای پوشاندن نقاط طاس است.

عرض این نوار معمولا بین 1 تا 1.5 سانتی‌متر (0.4 تا 0.6 اینچ) است. هنگامی که فولیکول‌های جداگانه از نوار برداشته شد، دوباره در پوست سر شما قرار می‌گیرند. انواع روش‌های کاشت مو بین 4 تا 8 ساعت طول می‌کشد. به طور کلی جراحی FUT سریع‌تر از جراحی FUE است. عمل جراحی بیشتر افراد به صورت بی حسی موضعی صورت می‌گیرد.

فرآیند کاشت مو به روش FUT

مراحل کاشت مو به روش FUT

فرآیند کاشت مو به روش FUT به شرح زیر است:

 1. جراح مناطقی را که باید مو در آن کاشت شود را خط می‌کشد و منطقه استخراج مو را مشخص می‌کند، سپس برای پرونده پزشکی شما عکس می‌گیرد. ممکن است قبل از جراحی نیاز به استفاده از آرامبخش داشته باشید. برای بی حس شدن پوست سر شما بی حسی موضعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 2. از قسمتی که موی سر از آن برداشته خواهد شد، ابتدا حدودا دو میلی متر از مو را اصلاح می‌کنند.
 3. جراح نوار باریکی از پوست سر را همراه با فولیکول‌های مو برش می‌دهد. در طول جراحی شما هوشیار خواهید بود.
 4. تکنسین فولیکول‌های مو را از روی نوار جدا کرده و برای پیوند آماده می‌کند.
 5. جراح پوست سر شما را بخیه می‌زند.
 6. سپس فولیکول‌های مو را به درون بخش‌های طاس سر وارد خواهد کرد.
 7. به پوست سر شما آنتی بیوتیک می‌زنند و آن را با باند می‌بندند.

بیشتر افراد نتایج حاصل از جراحی را طی 6 تا 9 ماه مشاهده می‌کنند. در برخی از افراد هم نتایج عمل یک سال طول خواهد کشید.

پیوند واحد فولیکولی میکروسکوپی (MFUT) چیست؟

پیوند واحد فولیکولی میکروسکوپی اصطلاحی است که به کاشت مو به روش FUT یا FUE اشاره دارد. نام دیگر این روش جراحی استریپ است.

چه افرادی به روش FUT نیاز دارند؟

در انواع روش‌های کاشت مو، افرادی به روش FUT نیاز دارند که بر روی سرشان موی کافی داشته باشند تا بتوانند از آن ها به عنوان پیوند استفاده کنند. مردان مبتلا به ریزش مو آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) بهترین نامزدها برای کاشت مو به روش FUT هستند.

آلوپسی یک واژه پزشکی است یعنی ریزش قسمت یا تمامی موها در نقطه‌ای از بدن و شایع‌ترین نوع آن ریزش موهای سر هست که هم در زنان و هم مردان اتفاق می‌افتد. این حالت همراه با پسروی موی بالای پیشانی و از بین رفتن تدریجی مو در قسمت تاج مشخص خواهد شد. در زنان مبتلا به این بیماری، به نام طاسی با الگوی زنانه، پوست سر نازک شده و ریزش موی زیادی را تجربه می‌کنند.

مردان مبتلا به این عارضه مو به شکل نوروود یا یک خط مو به شکل M در شقیقه‌ها درآمده و موی زن‌ها معمولا الگوی لودویگ به خود خواهد گرفت. اگر در فردی اختلال تیروئید یا آلوپسی آره آتا باعث ریزش مو شود، در بین انواع روش‌های کاشت مو، جراحی FUT گزینه منتخب نخواهد بود.

شرایط مناسب برای کاشت مو به روش FUT

 • ضخامت مو: افرادی با فولیکول‌های کم تراکم، به طور کلی پوشانندگی بهتری خواهند داشت.
 • نواحی طاس: کاشت مو به روش FUT بیشتر برای درمان ریزش مو در قسمت جلوی سر مفید است.
 • شکل ظاهری مو: موهای مردانی که به شکل الگوی نوروود ریخته است، به کاشت مو بیشتر پاسخ می‌دهند.
 • سن: FUT به طور کلی در افراد بالای 25 سال انجام خواهد شد. الگوی ریزش مو در افراد جوان کمتر اتفاق می‌افتد.
 • رنگ مو: افرادی که رنگ موی آن‌ها مشابه رنگ پوست‌شان است، به دلیل اینکه کنتراست رنگی کمتری دارند، گزینه‌های بهتری برای کاشت مو به روش FUT هستند.

تفاوت کاشت مو به روش FUT و FUE

FUT و FUE هر دو پیوند فولیکول‌های مو هستند. در روش FUT، جراح نواری از بخش پشتی یا کنار پوست سر شما را برش می‌دهد و سپس فولیکول‌های مو را از آن استخراج می‌کند. اما در روش FUE، جراح به جای برداشتن نواری باریک از پوست سر شما و استخراج فولیکول‌های مو از آن خود فولیکول‌های مو را به طور مستقیم از پوست سر شما خارج خواهد کرد.

کاشت مو به روش FUT چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا و معایب کاشت مو به روش FUT

هر یک از انوع روش‌های کاشت مو دارای مزایا و معایبی نیز هستند. در زیر به برخی از مزایا و معایب کاشت مو به روش FUT اشاره کرده‌ایم:

مزایا کاشت مو به روش FUT

مزایا کاشت مو به روش FUT به شرح زیر است:

 • ظاهر طبیعی
 • مقرون به صرفه

در بین انواع روش‌ها کاشت مو، روش FUT گزینه مقرون به صرفه‌تری است، به این دلیل که به دقت، زمان و تلاش زیادی نیاز ندارد. بنابراین، از آنجا که جراحان کاشت مو می‌توانند آن را با سرعت بیشتری انجام دهند، هزینه کمتری نیز خواهد داشت.

 • روند سریع

یک جلسه پیوند موی FUT حدود 1 الی 2 ساعت به طول می‌انجامد. در طی یک جلسه پیوند FUT، جراح می‌تواند به طور متوسط 4000 بافت مو سالم استخراج کند. از طرف دیگر، یک جلسه کاشت مو FUE در حدود 1 الی 4 ساعت طول می‌کشد. در طی یک جلسه، جراح فقط می‌تواند 3000 بافت مو خارج کند. بنابراین، حداقل دو جلسه برای برداشتن تعداد کافی از بافت مو مورد نیاز است.

 • ماندگاری و دوام طولانی

از آنجا که ناحیه اهدا در FUT محدود به قسمت خاصی از پوست سر است، بنابراین استخراج تمامی فولیکول را آسان‌تر می‌کند. در روش FUE، بسیاری از فولیکول‌های مو در هنگام استخراج آسیب می‌بینند، بنابراین نتایج جراحی ممکن است به اندازه FUT دوام نداشته باشد.

معایب کاشت مو به روش FUT

معایب کاشت مو به روش FUT به شرح زیر است:

 • زخم قابل مشاهده

یکی از مهم‌ترین معایب کاشت مو به روش FUT، زخم قابل مشاهده است. از آنجا که این روش شامل برداشتن یک نوار از ناحیه مورد نظر و بخیه زدن آن است، جای زخم قابل توجهی خواهد داشت. در حالی که می‌توان جای زخم را در زیر موهای بلند پنهان کرد، اما برای مدل موهای کوتاه ایده آل نیست. بنابراین، بسیاری از افراد در بین انواع روش‌های کاشت مو، از درمان FUT اجتناب می‌کنند زیرا نمی‌خواهند جای زخم بر روی پوست سر خود داشته باشد.

 • درد و ناراحتی‌های بعد از عمل

انواع روش‌های کاشت مو معمولا به صورت عمل جراحی است، درد و ناراحتی پس از عمل از عوارض جانبی آن خواهد بود. این ناراحتی می‌تواند به مدت طولانی ادامه یابد زیرا، بخیه ‌برای بهبودی به زمان نیاز دارد. علاوه بر این، ناحیه اهدا معمولا در قسمت پشتی پوست سر قرار داشته و این موضوع خود باعث خواهد شد که خوابیدن به صورت طاق باز حتی بیشتر ناراحت کننده باشد.

 • بهبودی آهسته

در بین انواع روش‌های کاشت مو، دوره نقاهت روش FUT طولانی‌تر است. به این دلیل که که بخیه‌ها برای بهبودی به زمان نیاز دارند. بنابراین، برای جلوگیری از باز شدن بخیه یا بزرگ شدن جای زخم؛ بیماران در این دوره مجاز به انجام فعالیت‌های بدنی سنگین نیستند.

 • کشیدگی پوست سر

معمولا کشش پوست سر پس از یک جلسه اتفاق نمی‌افتد، بلکه ممکن است پس از چندین جلسه رخ دهد. بنابراین، فردی که سر او به صورت پیش رونده در حال طاس شدن است و در طی سال‌های گذشته از انواع روش‌های کاشت مو دیگری استفاده کرده، نباید پیوند مو به روش FUT انجام دهد زیرا، در نهایت پوست سر او کشیده می‌شود. بنابراین، برای چنین مواردی، باید کاشت مو FUE در نظر گرفته شود.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی کاشت مو به روش FUT

قبل و بعد از عمل زیبایی کاشت مو به روش FUT

هر یک از انواع روش‌های کاشت مو دارای عوارض است. عوارض بعد از FUT نادر هستند، زیرا ازدیاد خون در سر باعث بهبود سریع آن شده و به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند. کمتر از یک درصد از افراد از طریق جراحی دچار عفونت خواهند شد. عوارض جانبی روش FUT عبارت هستند از:

 • درد
 • کیست
 • خون ریزی
 • بی حسی
 • تورم یا زخم
 • موهای غیرطبیعی
 • التهاب فولیکول‌های مو (فولیکولیت)

هزینه کاشت مو به روش FUT در سال 1400

هر یک از انواع روش‌های کاشت مو هزینه‌های مخصوص به خود را دارند اما به طور کلی هزینه کاشت مو به روش FUT نسبت به سایر روش های کاشت مو مانند FIT پایین‌تر است.قیمت ممکن است در بعضی از کلینیک‌ها حتی بیشتر باشد. برخی از عوامل بر روی هزینه کاشت تاثیر می‌گذارند، این عوامل عبارت هستند از:

 • جراح

قیمت جراحی بین کلینیک‌ها و با توجه به میزان تجربه جراح متفاوت است.

 • محل جراحی

کلینیک‌ها در بعضی از شهرها ممکن است هزینه بیشتری برای جراحی FUT دریافت کنند.

 • مقدار موی کاشته شده

بیشتر کلینیک‌ها با توجه به تعداد فولیکول‌های مو پیوند شده هزینه دریافت می‌کنند، اما برخی از کلینیک‌ها قیمت مشخصی را ارائه می‌دهند.

 • هزینه‌های سفر

اگر برای جراحی خود مجبور به سفر هستید، باید هزینه‌های سفر را نیز در نظر بگیرید. بعید است که بیمه شما هزینه کاشت مو به روش FUT را پوشش دهد زیرا، در دسته جراحی‌های زیبایی قرار دارد. اگر موهای خود را در اثر سوختگی یا تروما از دست داده باشید، ممکن است در بعضی موارد بیمه هزینه شما را پرداخت کند.

سخن پایانی

افرادی که از ریزش بیش از حد رنج می‌برند، به دنبال یک روش درمانی ایده آل برای ریزش موی خود هستند. خوشبختانه درمان‌های مختلف برای ریزش مو و روش‌های جراحی و غیر جراحی برای درمان ریزش مو در دسترس است. برخی از افراد می‌توانند ریزش موهای خود را با چند روش درمانی خانگی درمان کنند، به خصوص اگر در مراحل اولیه باشد. با این حال، در بعضی موارد، ریزش مو در مراحل پیشرفته است و درمان های خانگی موثر واقع نخواهند شد.

چنین افرادی به یک راه حل دائمی و طولانی‌تر نیازمند هستند و آن استفاده از یکی از انواع روش‌های کاشت مو است. در بین انواع روش‌های کاشت مو، جراحی FUT روشی معمول برای کاشت مو هست. در این روش فولیکول‌های مو را از پشت یا کنار پوست سر استخراج کرده و از آن‌ها برای قسمت‌های طاس استفاده می‌کنند.

بسیاری از جراحان و بیماران آن را نسبت به جراحی‌های اخیر ترجیح می‌دهند، جراحی به طور کلی ایمن در نظر گرفته شده و در صورت انجام صحیح توسط جراح آموزش دیده می‌تواند نتیجه طبیعی به همراه داشته باشد. هزینه کلی این روش به شرایط و اهداف بیمار بستگی دارد. بسیار حائز اهمیت است که در مورد نتیجه مورد انتظار خود با جراح صحبت کنید و انتظارات خود را بیان کنید.

منابع: healthline, hairclub

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام، مقاله کامل و جامعی بود.. ممنون
  یک سوال داشتم، این روش بهتره یا SUT؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر روش مزایا و معایب خاص خودش رو داره.
   شما می‌توانید از طریق سیستم چت آنلاین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات تخصصی خودتون رو بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا