کاشت موخدمات مو

هر چیزی که در مورد کاشت مو باید بدانید

به این مطلب امتیاز دهید!

طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) بیشترین عامل ریزش مو در مردان است که به ژنتیک برمی‌گردد که بسیاری از افراد را به فکر کاشت مو می‌اندازد. از دیگر عوامل ریزش مو می‌توان به رژیم غذایی، استرس، بیماری، عدم تعادل هورمونی و عوارض جانبی داروها اشاره کرد. طبق آخرین آمار ارائه‌شده، حدود 60 درصد از مردان و 50 درصد از زنان در طی زندگی نوعی از ریزش مو را تجربه می‌کنند. اصولاً روش‌های درمانی طاسی به دو دسته تجویز داروهای موضعی و خوراکی یا کاشت مو تقسیم می‌شوند.

طبق تجربه داروهای موجود مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید برای درمان اشکالی از طاسی مانند طاسی الگوی مردانه، طاسی مردانه با علائم طاسی در قسمت جلوی پوست سر، ریزش موی تکه‌تکه، ریزش مو پس از زایمان و ریزش موی ناگهانی مؤثر نیستند. متاسفانه بسیاری از افراد با صرف هزینه و بدون آگاهی به سراغ این داروهای موضعی و خوراکی می‌روند و نتایج رضایت‌بخشی نیز دریافت نمی‌کنند. درحالی‌که بهترین روش برای درمان این اشکال از طاسی کاشت مو است. جالب است بدانید که کاشت مو روشی قدیمی است و اولین پیوند مو در سال 1939 در ژاپن انجام شد.

امروزه این روش در مطب پزشک یا کلینیک‌های تخصصی زیبایی توسط یک جراح پلاستیک یا پزشک متخصص پوست و مو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در طی آن فولیکول‌های مو از کنار یا پشت سر به نواحی خالی جلو یا بالای سر منتقل می‌شوند. روش‌های نوینی برای کاشت مو مانند SUT وجود دارد که به نوعی جایگزین روش‌های قدیمی FUT و FIT شده‌اند و در آن‌ها عوارض جانبی به حداقل رسیده است. در ادامه می‌توانید با جزئیات کامل انواع روش های کاشت مو آشنا شوید.

آیا واقعا کاشت مو نتیجه‌ بخش است؟

کاشت مو

نتایج و آمار نشان داده‌اند که در اکثر موارد، درصد موفقیت کاشت مو از مصرف محصولات موضعی و خوراکی ترمیم مو بیشتر است. اما نکاتی در این زمینه وجود دارد که باید پیش از کاشت مو آن‌ها را در نظر گرفت:

 • مانند موهای معمولی، موهای کاشته شده نیز با گذشت زمان ممکن است نازک و حتی دچار ریزش شوند.
 • 10 تا 80 درصد موهای کاشته شده در هر ناحیه‌ای از سر، نیاز به سه تا چهار ماه زمان برای رشد دارند. بنابراین تا دریافت نتایج رضایت‌بخش از کاشت مو باید صبور بود.
 • افرادی‌که دارای فولیکول‌های مو خفته هستند (فولیکول‌هایی که معمولاً دارای ریشه مو در زیر پوست هستند اما قدرت رشد ندارند) ممکن است کاشت موی موفقیت‌آمیزی نداشته باشند، اما یک مطالعه معتبر در سال 2016 نشان داد که با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا همان PRP می‌توان تا 75 درصد یا بیشتر احتمال رشد موهای پیوند شده را افزایش داد.

کاندیداهای مناسب برای کاشت مو

مردان کم مو

کاندیداهای مناسب برای کاشت مو عبارت‌اند از:

 • مردان با طاسی الگوی مردانه
 • زنانی که موهای کم‌پشتی دارند.
 • کسانی‌که در اثر سوختگی یا آسیب به پوست سر مقداری از موهای خود را از دست داده‌اند.

کاندیداهای نامناسب برای کاشت مو

الگوی طاسی مردانه

کاندیداهای نامناسب برای کاشت مو عبارت‌اند از:

 • زنانی که الگوی ریزش موی وسیعی بر روی سر خود دارند.
 • افرادی‌که به دلیل مصرف داروهایی مانند شیمی‌درمانی دچار ریزش مو شده‌اند.
 • افرادی‌که به اندازه کافی جایگاه‌های اهدای مو (بانک مو) بر روی پوست سر خود ندارند که بتوان برای کاشت در نواحی دیگر از آن‌ها استفاده کرد.
 • افرادی‌که پس از انواع جراحت یا جراحی، جای زخم‌های کلوئیدی (اِسکارهای گوشتی، ضخیم و رشته‌ای) ایجاد می‌کنند، و این مسئله پس از کاشت مو می‌تواند باعث ایجاد ظاهر بدی در پشت سر آن‌ها شود.

بنابراین کاشت مو برای همه افراد مفید نیست و این پزشک است که باید پیش از کاشت مو با معاینه کامل و بررسی سابقه پزشکی درصد موفقیت شما را اعلام کند. به‌همین‌دلیل توصیه می‌کنیم این کار را در یک مرکز پزشکی معتبر انجام دهید و پیش از هرگونه اقدامی با جراحان پلاستیک یا پزشکان متخصص پوست و مو مشورت کنید. البته میزان موفقیت کاشت مو به مهارت و تجربه جراح نیز بستگی دارد. طبق آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) تا به الان 75 درصد مراجعین در جهان از انجام کاشت مو رضایت داشتند.

انواع روش‌ های کاشت مو

مراحل کاشت مو

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، تغییرات اساسی در نحوه انجام کاشت مو رخ داده است که مطمئنا روش‌های جدیدتر مزایای بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی دارند. به طور کلی، روش‌های کاشت مو از ابتدا تا الان به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

روش کاشت مومراحل انجام
کاشت مو به روش FUTدر این روش قدیمی که از ابتدایی‌ترین روش‌های کاشت موی طبیعی محسوب می‌شود، پس از بیهوشی کامل یک نوار باریک از پوست پشت سر که دارای فولیکول‌های مو است برداشته و پس از تکه‌تکه کردن به بخش‌های بدون مو (معمولا جلوی سر یا بالای سر) پیوند زده می‌شود. برحسب وضعیت بالینی هر فرد معمولا این روش یک تا دو هفته دوره نقاهت دارد و امکان بازگشت سریع به وضعیت عادی زندگی یا محل کار وجود ندارد.
کاشت مو به روش FITاین تکنیک برخلاف روش قبلی نیاز به بیهوشی کامل ندارد و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. بدین شکل که هرکدام از فولیکول‌های برداشته شده جداسازی می‌شوند و به سرعت به پوست سر در نواحی خالی پیوند زده می‌شوند.
کاشت مو به روش SUTاین روش از جدیدترین و موفق‌ترین روش‌های کاشت مو محسوب می‌شود چراکه در طی آن برخلاف روش‌های قبلی از دستگاه‌های پیشرفته خاصی استفاده می‌شود. به کمک این دستگاه‌ها، انتخاب و برداشت فولیکول‌ها به شکلی ایمن و با حداقل عوارض جانبی انجام می‌شود و سپس جراح آن‌ها را به ناحیه جدید پیوند می‌زند. می‌توان به صراحت گفت که با ظهور این روش عوارض معمول ناشی از کاشت مو به صفر رسیده و پس از آن می‌توان به سرعت به فعالیت‌های روزانه خود بازگشت. در حال حاضر بهترین روش کاشت مو همین روش است.
کاشت مو به روش HRTبه لطف ظهور این روش نوین، حتی اگر فرد به طور کامل طاس باشد و هیچ بانک مویی نداشته باشد نیز امکان کاشت مو دارد زیرا جراح به جای فولیکول‎های موی خود فرد به سراغ موهای آماده و مشابه می‌رود و توسط وی انتخاب و جایگزین می‌شوند.
کاشت مو به روش BHTاصولا اگر امکان انجام روش‌هایی مثل HRT نباشد، جراح به سراغ روش BHT می‌رود تا آخرین روش برای درمان طاسی را امتحان کند. معمولا در طی این روش به علت نبود بانک موی مناسب به‌خصوص در پشت سر و کناره‌های آن از فولیکول‌های دیگر نواحی بدن مثل قفسه سینه، پاها و دست‌ها برای پیوند استفاده می‌شود.

برای دستیابی به نتایج مطلوب از کاشت مو به سه یا چهار جلسه نیاز است و معمولا جلسات با فاصله چند ماه برگزار می‌شوند تا اثرات پیوندهای موی قبلی بهبود یافته باشند.

دوران نقاهت بعد از کاشت مو

ازآنجایی‌که پیوند مو انجام شده، ممکن است پوست سر شما کمی دردناک و متورم باشد. به‌همین‌دلیل پزشک انواع داروهای ضد درد مانند استامینوفن و ایبوپروفن، داروهای ضد التهاب برای کاهش تورم مانند استروئیدهای خوراکی و آنتی‌بیوتیک برای کاهش خطر ابتلا به عفونت را تجویز می‌کند.

بهتر است بدانید که ریزش موهای کاشته شده دو تا سه هفته پس از عمل طبیعی است چراکه معمولا تعدادی از فولیکول‎ها دچار رد پیوند می‌شوند و در نتیجه فضای کافی برای رشد فولیکول‌های جایگذاری شده فراهم می‌شود. موهای کاشته شده ممکن است رشد چندانی نداشته باشند و در اکثر موارد بعد از 8 تا 12 ماه می‌توانید نتیجه کاملی از رشد موهای جدید خود مشاهده کنید. بسیاری از پزشکان برای بهبود رشد مجدد موها و کاهش یا جلوگیری از ریزش آن‎ها علاوه‌بر انواع ویتامین و مواد معدنی، داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید را نیز تجویز می‌کنند.

تا چند روز اول بعد از جراحی کاشت مو از شستن یا شانه کردن موهای جدید خود اجتناب کنید. سعی کنید در چند هفته اول از شامپوهای ملایم (شوینده‌هایی که خیلی اسیدی یا قلیایی نباشند) استفاده کنید. نگران نباشید، بعد از گذشت 3 روز از انجام روش‌های جدید کاشت مو می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. تا زمانی‌که پزشک دستور نداده، از هیچ کلاه یا پوششی روی سر خود استفاده نکنید. حدود یک هفته ورزش نکنید یا فعالیت بدنی سنگینی نداشته باشید.

عوارض احتمالی کاشت مو

خوشبختانه عوارض جانبی کاشت مو معمولاً جزئی هستند و طی چند هفته برطرف می‌شوند. شایع‌ترین عارضه روش‌های قدیمی کاشت مو ماندن جای زخم یا اسکار در پشت سر است که خوشبختانه با ظهور روش‌های جدید دیگر جای نگرانی از این بابت نیست.

به طور کلی عوارض احتمالی کاشت مو عبارت‌اند از:

 • خارش
 • عفونت
 • خون‌ریزی
 • کبودی دور چشم
 • تورم یا التهاب پوست سر
 • بی‌حسی در مناطق تحت درمان
 • ریزش ناگهانی اما موقت موهای کاشته شده
 • التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو یا همان فولیکولیت
 • رد پیوند موهای کاشته شده و موفقیت‌آمیز نبودن کاشت مو
 • احساس وجود موهای نازک‌تر یا غیر طبیعی در نواحی کاشته شده
 • ایجاد پوسته اضافه یا آبسه در مناطقی که فولیکول‎ها برداشته یا کاشته شده‌اند

ازآنجایی‌که معمولا تجویز داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید انجام می‌شود، ممکن است با عوارض زیر در اثر مصرف آن‌‌ها نیز مواجه شوید:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم
 • اختلال در عملکرد جنسی
 • تورم در ناحیه دست، پا یا پستان
 • بروز موهای ناخواسته در صورت، گردن یا اطراف گوش
 • قرمز و متورم شدن پوست سر در اثر بروز واکنش‌های آلرژیک

از نظر پزشکان در صورت وجود بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و غیره ممکن است کاندید خوبی برای کاشت مو نباشید و احتمال بروز عوارض جانبی در شما افزایش یابد.

هزینه کاشت مو در سال 1400 چقدر است؟

هزینه کاشت مو

هزینه کاشت مو بر حسب روش انتخابی، وسعت طاسی پوست سر، تعداد پیوندهای انجام شده، تجربه جراح و کیفیت خدمات مرکز زیبایی متغیر است. قابل پیش‌بینی است که در سال 1400 هزینه کاشت هر گرافت مو معادل 2500 تا 3000 تومان شود و در نتیجه باید برای رفع طاسی الگوی مردانه حدود 8 تا 10 میلیون تومان هزینه کنید.

سخن پایانی

پس از کاشت مو در صورت داشتن درد شدید یا علائم غیر منتظره باید در اسرع وقت با کلینیکی که در آن کاشت مو انجام داده‌اید تماس بگیرید. اگر از نتایج خود راضی نیستید یا فکر می‌کنید این روش به درستی انجام نشده است با جراحی که شما را معالجه کرده صحبت کنید. توصیه می‌کنیم کاشت مو را در مراکز غیر تخصصی و توسط اپراتورهای غیر حرفه‌ای انجام ندهید. فراموش نکنید که کاشت مو فقط باید توسط جراح پلاستیک یا پزشک متخصص پوست و مو انجام شود.

منابع: healthline, nhs

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا