لیزر بیکینیلیزر موهای زائد

لیزر بیکینی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز راحب لیزر بیکینی هزینه‌ها، مراحل و نتایج | بیوتکس

به این مطلب امتیاز دهید!

لیزر کردن یکی از بهترین روش‌های رفع موهای زائد قسمت‌های مختلف بدن است، روشی که نسبت به سایر روش‌ها ماندگاری بیشتری داشته و نتیجه بهتری در پی دارد، یکی از قسمت‌هایی که می‌توان با استفاده از لیزر آن را عاری از هرگونه موی زائد کرد، بکینیی است، سوالی که برای اکثر کاربران مطرح می‌شود پیرامون عوارض و خطرات احتمالی لیزر بیکینی است، به همین دلیل در این مقاله به بیان نکاتی درمورد لیزر بکینی خواهیم پرداخت.

 لیزر بیکینی چیست؟

قبل و بعد لیزر بیکینی

لیزر موهای زائد از مفهومی به نام فوتوترمولیز انتخابی استفاده می کند. این تطبیق طول موج و مدت زمان پالس برای هدف قرار دادن یک جسم خاص بدون آسیب رساندن به بافت پوست اطراف است. وقتی صحبت از لیزر موهای زائد می شود ، این جسم خاص رنگدانه روی مو است.

لیزر موهای زائد رشد مو را تا 95٪ کاهش می دهد. این یک روش طولانی مدت برای کاهش رشد است. لیزر انرژی نوری تولید می کند که رنگدانه را در مو هدف قرار می دهد. هنگامی که ملانین انرژی را جذب کرد تابش های بعدی به سمت فولیکول مو می رود. در آنجا به انرژی حرارتی تبدیل شده و خود را به فولیکول می رساند.

تنها گرما است که می تواند به فولیکول آسیب ناپذیر آسیب برساند، بنابراین به مرور از ایجاد موی جدید جلوگیری می کند. موهای زائد با لیزر بر روی تمام رنگ پوست و رنگ مو موثر است. فقط چند منع مصرف برای درمان وجود دارد اما بیشتر آنها حتی دائمی نیستند.

لیزر بیکینی و انواع آن

انواع لیزر بیکینی

عانه یا اصطلاح رایج بین بانوان در ایران بیکینی به قسمت بیرونی اندام خصوصی بانوان و اطراف آن اطلاق می شود، این قسمت مستعد رویش موهای ضخیم است، حجم موی بیکینی و ضخامت آن در زنان مختلف متفاوت است، اما آنچه در میان همه آنها مشترک است نظافت این بخش از بدن برای جلوگیری از خارش، سوزش، تعریق و البته زیبایی پوست است، روش های مختلفی برای پاک کردن این بخش از موی زائد وجود دارد، اما هیچ یک از روش ها دائمی نبوده و برای همه مناسب نیستند.

به طور مثال استفاده از تیغ یا ژیلت برای خانم های پرمو نه تنها راه درمان زدودن موهای بیکینی نیست بلکه بیشتر باعث آزار و حساسیت بخش بیکینی و پرمو شدن آن است، برخی از خانم ها از وکس برای زدودن موی بیکینی استفاده می کنند که خطراتی مثل آسیب به عروق خونی و همچنین شل شدن پوست در این ناحیه را به همراه دارد، ضمن این که بخش کشاله ران که محل قرار گرفتن غدد لنفاوی است در معرض تحریک قرار گرفته و مشکلاتی را در دراز مدت ایجاد خواهد کرد.

به همین دلیل است که امروزه لیزر یکی از بهترین و محبوب ترین روش ها برای رفع موهای زائد بیکینی در میان خانم ها است، یک روش علمی، بدون درد، بدون عوارض و با بازدهی بالا و نتیجه ای مطلوب. لیزر بیکینی انواع مختلفی دارد که بسته به سطحی از بخش خصوصی اندام که تحت تاثیر لیزر قرار میگیرد به سه دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن‌ها می پردازیم.

لیزر بیکینی منظم یا معمولی

بیکینی معمولی ساده ترین روش از بین بردن لیزر است که هدف آن از بین بردن مو در پایین ترین قسمت عانه یا اندام تناسلی است، برای بسیاری از خانم ها ، خط بیکینی می تواند تا پایین ران، باسن و ناحیه بین باسن کشیده شود. منظور از این بخش دقیقا همان قسمت هایی است که با پوشیدن لباس شنا یا شورت از اطراف محل درآوردن پا از لباس مشخص می شود.

لیزر بیکینی استرالیایی

لیزر موهای زائد استرالیایی روشی است که اغلب به عنوان نوار فرود شناخته می شود. این کار کل موهای شما را از پایین پاک نمی کند اما بخش های زیادی از ناحیه تناسلی و خط باسن را در بر میگیرد.

لیزر بیکینی برزیلی

برزیلی عمیق ترین شکل لیزر موهای زائد است. این مورد شامل از بین بردن تمام موهای زائد در بخش های مختلف شرمگاه یا عانه و حتی موهای روییده شده در خط باسن است. این محبوبترین روش لیزر در میان بانوان در تمام دنیا است، در این روش تمام قسمت اندام خصوصی از مو زدوده شده و دارای پوستی لطیف و روشن می شود.

عوارض و خطرات لیزر بیکینی

لیزر بیکینی چیست

لیزر یکی از کم خطرترین روش های پاکسازی موهای زائد در میان انواع روش های انتخابی است، با این وجود بسته به فاکتورهایی چون حساسیت پوست یا میزان تجربه و تبحر پزشکی که کار لیزر را انجام می دهد ممکن است عوارضی شامل موارد زیر را تجربه کنید:

 • کمی قرمزی پوست
 • تورم خفیف در اطراف فولیکول‌های مو
 • تحریک موقتی که منجر به تاول، پوسته‌پوسته شدن، ایجاد زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست می‌شود.
 • ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای رخ دهد، به ویژه در افرادی که پوست تیره تری دارند این تغییرات معمولاً موقتی است.

باید توجه داشته باشید که شایعاتی که مبنی بر ایجاد نازایی، آسیب به پرده بکارت، سرطان و … در مورد لیزر ناحیه بیکینی شنیده می‌شود هیچ پایه و اساس علمی ندارد، چرا که همه انواع لیزری که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود کمتر از یک میلی متر به پوست نفوذ می‌کنند. بنابراین طبیعی است که به هیچ کدام از اندام‌های داخلی بدن مثل تخمدان‌ها برخورد نخواهد کرد و در نتیجه به آن‌ها آسیبی وارد نمی‌شود.

تنها مورد منع مصرف از لیزر برای رفع موهای زائد بیکینی در زنان باردار است که توصیه می‌شود درمان را به بعد از دوره بارداری خود موکول کنند. نباید این نکته را فراموش کرد که لیزر هم مانند هر روش درمانی دیگر ممکن است دارای عوارض کوتاه و موقتی باشد، البته هر چقدر که پزشک با تجربه و متخصص‌تری داشته باشید خطرات و عوارضی چون سوختگی پوست به حداقل می‌رسد.

هزینه لیزر بیکینی در 1400

هزینه لیزر بخش بیکینی به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع دستگاه، تعداد جلساتی که برای رفع کامل موهای زائد این بخش نیاز دارید، حجم و ضخامت موها و مدت زمانی که هر جلسه از لیزردرمانی طول می‌کشد خواهد داشت. به همین دلیل است که در مطب‌های مختلف با قیمت‌های متنوعی برای لیزر بیکینی روبه‌رو می‌شوید.

مراقبت‌های قبل از لیزر بیکینی

قبل لیزر بیکینی

برای این که جلسات لیزر بیکینی با موفقیت و عوارض کمتری همراه باشد پیشنهاد می شود که به نکاتی که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • قبل از درمان ورزش نکنید.
 • در روز درمان لباس های گشاد بپوشید.
 • ناحیه درمان باید حداقل 12 ساعت قبل از درمان تراشیده شود.
 • شب قبل و روز درمان از مصرف الکل یا استعمال سیگار خودداری کنید.
 • بهتر است زودتر به مطب مراجعه کنید تا برای شروع درمان کاملا آماده و آرام باشید.
 • به مدت 8 هفته قبل از درمان، پوست را در معرض اشعه ماورا بنفش (نور خورشید یا آفتاب) قرار ندهید.
 • از مصرف هرگونه محصول در مناطق درمانی خودداری کنید ، قبل از درمان آن را خشک و تمیز نگه دارید.
 • روز قبل و روز درمان حداقل 1 لیتر آب بنوشید – این به بدن شما کمک می کند تا درجه حرارت خود را تنظیم کند.

مراقبت‌های بعد از لیزر بیکینی

بعد از انجام لیزر نیز مراقبت هایی وجود دارد که اگر خوب به آنها عمل کنید مطمئنا دچار عوارض خفیف نخواهید شد. در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید:

 • حداقل 48 ساعت پس از انجام لیزر از ورزش خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت از حمام گرم و دوش آب گرم خودداری کنید.
 • حداقل 72 ساعت پس از درمان از تراشیدن ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • به مدت 7 روز از درمان های حرارتی مانند وان آبگرم، اتاق بخار و سونا خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت از هر چیزی که شامل کلر باشد (به عنوان مثال شنا) خودداری کنید.
 • به مدت 48 ساعت از استفاده از محصولات معطر یا کرم های سفید کننده خودداری کنید.
 • در صورت ایجاد تاول یا ایجاد پوسته از خراشیدن ناحیه درمان خودداری کنید ، زیرا این امر باعث ایجاد زخم می شود.
 • برای مدت زمان کامل دوره درمانی از اپیلاسیون ، موچین و سایر روش هایی که به فولیکول مو آسیب می رسانند خودداری کنید.
 • به مدت 5-4 روز از مالش بیش از حد یا وارد آوردن فشار به پوست خودداری کنید. این امر به منظور بهبود پوست بهبود یافته و جلوگیری از هرگونه عفونت است.
 • حداقل تا 2 هفته پس از درمان از قرار دادن پوست در معرض اشعه ماورا بنفش (نور خورشید یا آفتاب) یا برنزه شدن خودداری کنید. این امر برای به حداقل رساندن تیرگی پوست (هایپرپیگمنتیشن) است.

کارهایی که باید بعد از انجام جلسات لیزر انجام دهید به این شرح است:

آب زیادی بنوشید.
ناحیه تحت درمان را به مدت 48 ساعت تمیز و خشک نگه دارید.
3 روز پس از لیزر بیکینی از ژل آلوئه ورا یا کرم های آرامبخش استفاده کنید.
برای کاهش درد ، ناراحتی یا تحریک ، کیسه یخ را روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
برای جلوگیری از اصطکاک در ناحیه تحت درمان به مدت 48 ساعت لباس های آزاد بپوشید.

چند جلسه برای لیزر بیکینی کافی است؟

این مسئله به رنگ پوست، نوع دستگاه، رنگ موها، ضخامت موها و وسعت ناحیه درمان دارد، با این حال توصیه می شود که حداقل 6 جلسه برای درمان موهای زائد بیکینی لازم است.این یک استاندارد صنعتی است و معمولاً حداقل مدت زمانی است که افراد برای دستیابی به نتایج رضایت بخش به آن نیاز دارند. با این حال، برخی از افراد می توانند تا 12 جلسه نیز نیاز داشته باشند. این یک مورد کاملا طبیعی است و بیماران زیادی هستند که برای درمان موهای زائد بیکینی به ده یا دوازده جلسه درمان نیاز دارند.

تعداد جلسات مورد نیاز شما در بسیاری از فاکتورها از جمله چرخه رشد مو، سطح هورمون، رنگ پوست و رنگ مو و همچنین ژنتیک متفاوت خواهد بود. بهتر است برای نتیجه بخش بودن جلسات لیزردرمانی از انجام روش هایی چون اپیلاسیون پوست با وکس یا دستگاه های اپی لیدی خودداری کنید تا به فولیکولهای مو آسیب وارد نشود، هرچه فولیکولهای سالمتری داشته باشید مطمئنا درمان شما نتیجه بخش تر خواهد بود.

البته یک مورد دیگر هم وجود دارد، این که هدف شما از لیزر بیکینی کاهش موها یا پاکسازی کامل باشد، هرکدام از این روش ها تعداد جلسات مشخصی خواهند داشت، از آنجایی که هورمون ها نقش موثری در افزایش حجم موهای بیکینی دارند بنابراین ممکن است تغییرات هورمونی باعث شود که به دفعات بیشتری از لیزر درمانی احتایج داشته باشید.

سخن پایانی

لیزر بیکینی یکی از بهترین روش ها برای زدودن دائمی موهای زائد در بخش خارجی اندام تناسلی در زنان است، استفاده از آن برای همه آزاد بوده و محدودیت ندارد، بسیاری از زنان بعد از طی دوره 7 جلسه ای درمان با لیزر به نتیجه دلخواه رسیده و با موفقیت دوره درمانی را طی می کنند، اما برای برخی دیگر از افراد نیاز است که تعداد جلسات درمانی بیشتر باشد. یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که لیزر یک روش برای از بین بردن دائمی موهای زائد نیست در این روش تقریبا بیش از 70 درصد از موها از بین می روند اما در برخی از افراد لیزر با کاهش موهای زائد یا نازک شدن آنها همراه است، همچنین برای حصول نتیجه عالی باید هر از گاهی در جلسات شوک حاضر شوید این کار از بازگشت موهای زائد جلوگیری می کند.

آیا لیزر بیکینی باعث سرطان می‌شود؟

همانطور که اشاره کردیم سرطان گرفتن از طریق لیزر یک شایعه غیر علمی است، طول موجی که برای لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار میگیرد آنقدر قوی نیست که بتواند به اندام های داخلی رسیده و یا باعث ایجاد سرطان در پوست یا قسمت های مختلف بدن شود.

آیا لیزر بیکینی باعث ناباروری می شود؟

هیچ دلیل ثابت شده ای میان لیزر بیکینی و ناباروری وجود ندارد، بسیاری از افراد معتقدند که لیزر ناحیه بیکینی باعث آسیب دیدن اندام های تولید مثل در زنان می شود، اما همانطور که اشاره کردیم طول موج تمام دستگاه هایی که برای رفع موهای زائد بیکینی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار اندک است و هیچ خطری اندام های داخلی مثل تخمدان یا رحم را تهدید نمی کند.

منابع: mylaser, ravalmd

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

‫18 دیدگاه ها

 1. ممنون از شما مطلب خوبی بود. نمیدونستم بیکینی بصورت اختصاصی هم لیزر انجام میشه.

  1. سلام، ببخشید آیا برای مردان هم لیزر بیکینی انجام میشه؟ یا اسم دیگه ای داره؟
   ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   قطعا بعد از تکمیل دوره درمان موهای زائد بیکینی شما به طور کامل حذف می‌شوند و رویش موهای زائد به صورت کامل قطع خواهد شد. توجه داشته باشید که باید حتما به نوع دستگاه مورد استفاده کلینیک مد نظرتون دقت داشته باشید و تمامی طول دوره درمان را پشت سر گذاشته باشید. سپس رشد موها در مراحل اول کم و کمتر و به طور کامل قطع می‌گردد.

  1. سلام و عرض ادب و احترام
   راضیه عزیز هزینه لیزر بیکینی با توجه به نوع دستگاه لیزر و تجربه‌ و مهارت کادر درمانی باعث تعیین قیمت پایه‌ای می‌شود.

 2. آیا رویش موهای زائد بعد از این لیزر صفر می‌شود؟ خیلی مایلم بدانم این لیزر موهای زاید آیا برای آقایون هم انجام میشه یا نه؟

 3. به نظرم لیزر بیکینی در صورتی که درست انجام بشه واقعا یکی از بهترین متد هست. ولی خیلی خیلی مهمه که زیر نظر چه متخصص این عمل حذف موهای زائد ناحیه بیکینی انجام بشه. چون اگر فرد نابلدی انجام بده دوباره موها رشد می کنند.

 4. من سال پیش برای لیزر بیکینی به یک کلینیک در مشهد مراجعه کردم که کارشون خیلی خوب بود. حدود 7 جلسه برای جذف موهای زائد رفتم و هنوز نتایجش برای من باقی مونده. به نظرم اگه قصد دارین موهای زائد رو با لیزر بیکینی حذف کنید، حتما و حتما به کلینیکی برین که تحت نظر پزشک متخصص باشه نه اپراتور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا