تزریق چربیخدمات پوست

تزریق چربی چیست؟ مزایا، عوارض و هزینه تزریق چربی

به این مطلب امتیاز دهید!

از جمله جراحی‌های کم خطر و کم تهاجمی زیبایی که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، تزریق چربی به نواحی صورت، سینه و باسن است که یک عمل جراحی سرپایی به حساب می‌آید و نسبت به مابقی روش‌ها، نتایج مطلوب‌تری در پی دارد. برای این منظور، چربی مورد نظر از سایر نواحی بدن مانند شکم، باسن، پهلو، کمر و بازو که معمولاً چربی انباشته شده بیشتری دارند، استخراج شده، آماده سازی می‌گردد، از مابقی ذرات محلول جدا می‌شود و پس از تبدیل به ذرات ریزتر چربی، به محل مورد نظر تزریق می‌شود.

بهتر است بدانیم عمل برداشتن چربی از بدن به دو روش لیپوساکشن و لیپوماتیک انجام می‌پذیرد. لیپوساکشن از روش‌های قدیمی به حساب می‌آید که با درد و عوارض بیشتری همراه است و به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن به دلیل این که در لیپوساکشن، چربی با حرارت و گرما سوزانده می‌شود و سپس جدا می‌گردد. بافت چربی تخریب می‌شود و عملاً امکان استفاده از چربی استخراج شده در سایر نواحی بدن وجود ندارد.

اما در لیپوماتیک، ابتدا چربی‌ها با امواج و لرزش‌های نوسانی و یکنواخت خرد شده و سپس خارج می‌گردند. در این روش پیکرتراشی، آسیبی به توده‌های چربی وارد نمی‌شود و چون بافتشان حفظ شده است، به راحتی می‌توان از آن چربی برای تزریق در سایر نقاط بدن استفاده کرد. روش نوین پزشکی لیپوماتیک، معایب لیپوساکشن را ندارد، آسیب رسانی به بافت‌های بدن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، نسبت به لیپوساکشن با دقت بیشتری انجام می‌شود و طبعاً هزینه‌ی بالاتری را نیز در بر دارد.

مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی عبارت‌اند از:

استخراج چربی

مقدار چربی مورد استفاده، از قسمت هایی که چربی زیادتری در آنها تجمع یافته( معمولا باسن، شکم و پهلو است)، برداشت می شود
در این مرحله، از بی حسی موضعی استفاده می شود و برش بسیار کوچکی در پوست ایجاد می گردد که بعد از انتقال چربی، بخیه زده می شود.

خالص سازی

چربی استخراج شده از نواحی دیگر فرد، قطعا دارای مواد ناخالص زیادی ست که باید جداسازی شود، استریل گردد و به ذرات ریزتری جهت تزریق تبدیل شود که این کار در آزمایشگاه و با دستگاه های مجهز انجام می شود.

تزریق چربی

چربی های آماده شده توسط سوزن های مخصوص و باریکی به نواحی مورد نظر تزریق می گردد. از آن جا که در این روش، از بافت بدن خود فرد استفاده می شود، احتمال پس زدن پیوند، آلرژی و بوجود آمدن عفونت به حداقل می رسد و سازگاری بسیار بالاتری ایجاد می شود.

تنها ممکن است پس از تزریق شاهد کبودی، تورم، قرمزی یا موارد جزئی دیگر باشیم که روندی طبیعی ست و در مدت زمان کوتاه بهبود می یابد و برطرف می شود. تزریق چربی برای مقاصد زیبایی و درمانی مختلفی همچون صورت، سینه و باسن و در موارد کمتر دست و پا استفاده می شود که کلیت کار در تمامی این نواحی یکسان بوده و فقط جزئیات، اندکی متفاوت انجام می گیرد.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به صورت

به منظور پر کردن چین و چروک های صورت( خطوط پیشانی، خط خنده، اخم، دور و گوشه ی چشم، فرو رفتگی ها( گودی زیر چشم)، جای زخم و اسکار، جوانسازی ، برجسته کردن لب و گونه ها و … در صورت می توان از تزریق چربی به صورت استفاده کرد که ماندگاری نسبتا خوبی هم دارد. البته این ماندگاری به مواردی مانند مقدار چربی تزریقی، تجربه و مهارت پزشک متخصص، ناحیه ی مورد تزریق، مسائل ژنتیکی و نوع پوست هر فرد بستگی دارد.

امروزه متخصصان از متد های جدیدی جهت تزریق چربی به صورت بهره می گیرند. دو روش میکروفت و نانوفت جدیدترین فناوری های تزریق چربی به صورت محسوب می شود که همه ی مراحل در این دو روش یکسان است. تنها تفاوت میکروفت و نانوفت در چربی هایی ست که به ذرات ریز میکرو و نانو تبدیل می شوند. به دلیل وجود سلول های بنیادی در نانوفت، نتایج حاصل از تزریق چربی، مطلوب تر است و دوره ی نقاهت کمتری نسبت به روش میکروفت دارد.

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی به سینه

عمل تزریق چربی به سینه، علارقم این که امروزه در بین بانوان با هدف صرفا زیبایی انجام می گیرد ولی طبق نظر پزشکان، باید ترجیجا جنبه ی درمانی داشته باشد. به عنوان مثال خانم هایی که به علت بارداری و شیردهی های مکرر، کاهش وزن شدید یا عواملی دیگر، حالت و فرم اولیه ی سینه ی خود را از دست داده اند و دچار افتادگی و شل شدگی سینه شده اند یا کسانی که بنا به هر دلیلی سینه های نامتقارنی دارند یا کاهش سایز سینه داشته اند، می توانند برای برطرف کردن و بازسازی این مشکلات با کمترین خطر و بیشترین نتیجه ، از روش تزریق چربی استفاده نمایند.

البته باید توجه داشت که در روش تزریق چربی، سایز سینه افزایش محسوس و قابل توجهی ندارد و خانم هایی که به دنبال بزرگ کردن غیرطبیعی سینه های خود هستند باید روش جراحی پروتز را جایگزین روش تزریق چربی نمایند.

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن

حجیم کردن یا بزرگ کردن باسن از طریق پروتز یا تزریق چربی انجام می شود که صرفا جنبه ی زیبایی دارد. استفاده از تزریق چربی به باسن با بی حسی موضعی همراه است و در مقایسه با پروتز عوارض بسیار کمتر و ماندگاری بیشتری دارد زیرا چربی از نواحی مختلف بدن خود فرد گرفته می شود. علاوه بر آن یک عمل ساده ی سرپایی ست که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

مزایای تزریق چربی به پوست

مزایا و کاربردهای تزریق چربی به پوست

مزایا و کاربردهای تزریق چربی به پوست عبارت‌اند از:

 • دوام و ماندگاری نسبتا بالا
 • جوانسازی و زیباسازی پوست صورت
 • رفع افتادگی و اصلاح نواقص پوست
 • کم عوارض و کم تهاجمی بودن تزریق
 • حجیم کردن و افزایش طبیعی سایز سینه
 • رفع افتادگی و شل شدگی سطحی بافت سینه
 • صاف کردن چین و چروک های حاصل از افزایش سن و …
 • متقارن کردن و همسان سازی فرم سینه در تزریق چربی به سینه
 • سازگار با پوست بدن به دلیل استفاده از بافت های چربی خود فرد
 • استفاده از بی حسی موضعی و عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 • حجیم کردن و فرم دادن به باسن که نسبت به تزریق در بافت سینه و صورت، به مقدار چربی بیشتری نیاز دارد.

معایب تزریق چربی

معایب تزریق چربی

به طور کلی هر عمل جراحی هر چند کوچک عوارضی دارد و صد در صد ایمن نیست ولی تاکنون مورد و عارضه ی حادی پس از تزریق چربی گزارش نشده است. فقط می توان به واکنش های حساسیت زا و احیانا بوجود آمدن عفونت یا زخم و اسکار خفیف یا موارد جزئی دیگر اشاره کرد که در مقایسه با روش های جراحی دیگر کمتر و سطحی تر است. البته لازم به ذکر است مراجعه به کلینیک های معتبر و پزشکان متخصص و حرفه ای، می تواند تا اندازه ی زیادی در کاهش عوارض بعد از تزریق چربی موثر واقع شود.

هزینه بالا تزریق چربی

روش تزریق چربی نسبت به سایر روش های جراحی زیبایی، هزینه ی بالاتری دارد. چرا که چربی برداشت شده از اندام های بدن، باید پس از استخراج به محیط آزمایشگاهی انتقال داده شود و توسط دستگاههای مخصوص و پیشرفته استرلیزه و پاکسازی گردد و سپس تزریق انجام شود. ضمنا گاهی اوقات مواردی پیش می آید که نیاز است تزریق چربی چندین بار تکرار شود و تکرار مجدد و هر باره، هزینه های مضاعفی را برای افراد در بر دارد.

عدم برگشت پذیری تزریق چربی

به دلیل این که نتایج حاصل از تزریق چربی، ماندگارتر است. اگر به هر دلیلی فرد از نتیجه ی عمل تزریق خود ناراضی باشد، اصولا تا مدت زمان نسبتا طولانی برگشتی وجود ندارد. (البته در مواقع ضرورت روش های بازگشت وجود دارد که خیلی توصیه نمی شود) در صورتی که در تزریق ژل این مشکلات وجود ندارد زیرا اثرات تزریق ژل ها موقتی و کوتاه مدت هستند.

توصیه های مهم قبل از تزریق چربی

اگر بیماری خاصی دارید یا از قرص آسپرین، وارفارین یا سایر داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. به احتمال زیاد باید مصرف رقیق کننده ها را تا مدتی متوقف کنید. از استعمال سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی قبل و بعد از تزریق چربی خودداری شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی

مراقبت‌ های بعد از تزریق چربی

طبیعی ست بعد از تزریق چربی، محل تزریق دچار کبودی، تورم و درد گردد که طی مدت چند روز تا چند هفته بهبود می یابد و جای نگرانی نیست اما برای تسریع در روند بهبودی، نیاز است مراقبت هایی در دوران پس از تزریق چربی انجام شود که در زیر به مهمترین این اقدامات اشاره می شود.

 • تا حد امکان در معرض گرما و آفتاب قرار نگیرید.
 • جهت جلوگیری از تورم و التهاب از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای مدت زمان کوتاهی از انجام فعالیت های سنگین و ورزش صرف‌نظر نمایید.
 • آب کافی بنوشید و استراحت مناسب داشته باشید تا روند سپری شدن دوران نقاهت سریع‌تر و راحت‌تر طی گردد.
 • از فشار آوردن به محل تزریق اکیدا خودداری کنید. به‌عنوان مثال هنگام خواب، نحوه خوابیدن خود را طوری تنظیم نمایید که کوچک‌ترین فشاری به ناحیه تزریق وارد نگردد.
 • تا 24 ساعت اولیه پس از تزریق از حمام رفتن خودداری شود و پس از آن نیز تا مدتی از استحمام طولانی مدت پرهیز گردد و حتما در حمام از شوینده‌های ملایم استفاده شود.
 • اگر تزریق چربی در ناحیه صورت انجام شده است، در طول چند روز اولیه از به کار بردن لوازم آرایشی اجتناب شود و پس از آن هم، ترجیحا تا یک ماه از انجام آرایش غلیظ خودداری گردد.

تزریق چربی برای چه کسانی مناسب است؟

وقتی افراد وارد بازه زمانی میان‌سالی می‌شوند، کم کم پوست حالت طراوت و شادابی اولیه خود را از دست می‌دهد. در این گونه موارد، یکی از گزینه های شایع، کم خطر و ماندگار برای رفع نواقص پوست و جوان‌سازی آن، استفاده از تزریق چربی به محل مورد نظر است.

آیا تزریق چربی برای افراد لاغر انجام می شود؟

تزریق چربی برای افرادی که لاغر اندام هستند، مناسب نیست زیرا چربی های زائد و اضافی آن ها کم است و قابلیت استخراج شدن را ندارد. به همین دلیل باید از گزینه های دیگری همچون تزریق ژل و … با توجه به وسعت و حجم موارد درمانی و زیبایی اسنفاده نمایند.

سخن پایانی

همان طور که می دانیم، در حال حاضر تزریق چربی به عنوان یکی از گزینه های مطرح جراحی زیبایی به حساب می آید که طرفداران بسیاری را در بین اقشار مختلف جامعه پیدا کرده است. اما این که این روش بهتر است یا روش های جراحی دیگر، بستگی به شرایط فیزیو لوژی بدن و نظر پزشک متخصص دارد.

گاهی لازم است ترکیبی از این گزینه ها اعمال شود تا نتیجه ی مطلوب تری حاصل گردد. تزریق چربی بیشتر در نواحی از بدن همچون سینه، صورت و باسن با اهداف و مقاصد درمانی و زیبایی صورت می گیرد. این روش در مقایسه با روش های جراحی دیگر به دلیل عدم استفاده از چربی های غیرطبیعی، سازگارتر است، نسبتا پر بازده است، ماندگاری بالایی دارد و از ریسک و عوارض کمتری نیز برخوردار است.

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا