میکرودرمپاکسازی پوست

روش میکرودرم، همه چیز در مورد میکرودرم ابریژن

به این مطلب امتیاز دهید!

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) یکی از شیوه‌های موثر برای پاک‌سازی و جوان‌سازی پوست است که اگر به درستی انجام شود می‌تواند لک، جوش، منافذ باز پوست و بسیاری دیگر از مشکلات پوستی را برطرف کند. حال شاید با شنیدن کلمه میکرودرم ابریژن تصور کنید که این روش یک شیوه درمانی دردناک و شاید خطرناک باشد، اما باید متذکر شد که این‌چنین نیست و میکرودرم صورت یک شیوه سریع و بدون درد برای داشتن پوستی سالم و جوان خواهد بود که می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را به همراه داشته باشد.

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن صورت را می‌توان یک تکنیک غیرجراحی برای لایه برداری پوست صورت در نظر گرفت که در 6 تا 10 جلسه نتیجه خواهد داد. در این روش خارجی ترین لایه پوست که بر روی آن سلول‌های مرده وجود دارند، برداشته می‌شود و پوست سپس با دستگاه مخصوصی مکیده خواهد شد. در نتیجه این اقدامات شما پوستی صاف و نرم خواهید داشت؛ البته دقت داشته باشید که همه چیز به شیوه انجام میکرودرم ابریژن بستگی دارد، به‌طوری که اگر این کار به صورت اصولی و درست انجام شود، پوست شما شاداب، شفاف و جوان خواهد شد اما اگر این کار با کیفیت لازم صورت نگیرد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

میکرودرم ابریژن که با نام اختصاری میکرودرم صورت شناخته می‌شود، برای اولین بار در سال 1985 و در کشور ایتالیا مورد توجه قرار گرفت و پس از آن که توانست رضایت مخاطبان خود را به دست آورد، انجام آن در اروپا و آمریکا نیز رواج پیدا کرد و امروزه در سراسر جهان به آن پرداخته می‌شود.

کاربردها و شیوه انجام میکرودرم ابریژن

کاربردها و شیوه انجام میکرودرم ابریژن

همان‌طور که گفته شد در راستای انجام میکرودرم صورت، خارجی ترین لایه پوست کنده می‌شود. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد، بدن نسبت به این موضوع واکنش نشان خواهد داد؛ چرا که این موضوع را نوعی خطر تلقی می‌کند. در نتیجه به تکاپو می‌افتد تا بتواند سلول‌های سالم و تازه را جایگزین سلول‌هایی که از دست رفته‌اند، کند. به دنبال چنین موضوعی پوست آسیب دیده ترمیم و بازسازی می‌شود.

دقت داشته باشید که دستگاه میکرودرم ابریژن یک دستگاه گران‌قیمت است، زیرا برای ساییدن پوست صورت باید از کریستال یا الماس استفاده شود. دستگاه میکرودرم کریستالی کمپرسوری دارد که از طریق قلمی که برای آن در نظر گرفته شده هوا را به سمت داخل می‌کشد. در حقیقت زمانی که قلم دستگاه با پوست تماس پیدا می‌کند، باعث ایجاد یک خلاء می‌شود و به دنبال آن بر روی سطح پوست کریستال‌های اکسید آلومینیوم که با نام کراندوم شناخته می‌شوند، دمیده خواهند شد و در نتیجه سلول‌های مرده پوست از بین خواهند رفت.

دقت داشته باشید که کریستال‌های اکسید آلومینیوم از نظر سختی دومین سنگ معدنی سخت دنیا به حساب می‌آیند و بعد از الماس سخت ترین سنگ معدنی هستند؛ اما قیمت این دو سنگ با یکدیگر بسیار تفاوت دارد، به‌طوری که کرندوم از الماس بسیار ارزان تر است. طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته است، گاهی اوقات استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن کریستالی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، زیرا امکان دارد فرد کریستال‌هایی که بر روی پوست دمیده می‌شود را استشمام کند یا در اثر اصابت کریستال‌های این سنگ به داخل چشم فرد رفته و باعث خراش شود.

از همین جهت بسیاری از کلینیک‌ها در هنگام استفاده از این دستگاه چشم بیمار را با عینک و محافظ می‌پوشانند. البته باید به این نکته اشاره کرد که گاهی اوقات از کریستال‌های دیگری چون کلرید سدیم، بی کربنات سدیم و اکسید منیزیوم نیز استفاده می‌شود. دیگر دستگاه مورد استفاده برای انجام میکرودرم ابریژن دستگاه نوع الماسی است که سری آن از الماس بوده و باعث ساییده شدن پوست و از بین رفتن لایه‌های مرده می‌شود.

دقت داشته باشید که میکرودرم صورت یک شیوه درمانی غیر تهاجمی است که پوست پس از آن ظرف یک یا دو روز التیام می‌یابد. مهم‌ترین نکته در رابطه با این شیوه‌این است که شما می‌توانید برای چند ساعت به کلینیک بروید و پس از اتمام جلسه میکرودرم، با ظاهری آراسته و بدون هیچ نشانه‌ای از انجام این کار به امور خود بپردازید.

میکرودرم ابریژن برای بهبود چه مشکلاتی مناسب است؟

مزایای میکرودرم ابریژن

همان‌طور که میدانید انواع مشکلات پوستی بسیار است و هر کسی از مشکل به خصوصی رنج می‌برد. حال همین موضوع باعث شده که برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که میکرودرم صورت در چه زمینه‌ای تاثیر گذار است و می‌توان از آن برای بهبود کدام دسته از مشکلات استفاده کرد؟ از همین جهت تصمیم گرفتیم در ادامه مشکلاتی که با انجام میکرودرم ابریژن برطرف می‌شوند را بررسی کنیم تا در صورت تمایل به انجام این کار اطلاعات کافی را داشته باشید.

 • جوان سازی پوست

یکی از نگرانی‌های افراد با افزایش سن ایجاد چین و چروک بر روی پوست است. باید متذکر شد که میکرودرم ابریژن می‌تواند چروک‌های سطحی که عمیق نیستند را از بین ببرد و پوست را یکدست و جوان کند؛ اما در رابطه با چین و چروک‌هایی که بسیار عمیق هستند، باید گفت که این روش جوابگو نخواهد بود، بلکه تنها می‌تواند پوست شما را سفت و شفاف تر کند، ولی مشکل به‌طورکلی از بین نخواهد رفت.

 • برطرف کردن جای جوش

بدون شک یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات پوستی وجود جای جوش و آکنه بر روی پوست است که بسیاری از افراد نیز به این مشکل دچار هستند و به همین دلیل به دنبال روشی برای از بین بردن جای جوش‌های خود می‌گردند. میکرودرم ابریژن یک راه‌حل موثر و کاربردی به نظر می‌رسد که می‌تواند طی چند جلسه پوست شما را صاف و کشیده کند.

 • از بین بردن جای آبله مرغان

بسیاری از افراد زمانی که دچار بیماری آبله مرغان می‌شوند، پوست خود را می‌خارانند یا آبله‌هایی که بر روی پوست وجود دارد را می‌کنند. به همین دلیل پوست این افراد دارای لکه‌هایی است که می‌توانند با چند جلسه انجام میکرودرم این مشکل را برطرف کنند.

 • از بین بردن جوش‌های سرسیاه

پوستی که جوش سر سیاه دارد با دیگر انواع جوش نیز روبرو خواهد شد؛ بنابراین باید به دنبال راهی برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه بود که میکرودرم ابریژن برای چنین هدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا به حال نتایج موثری را به همراه داشته است.

 • برطرف کردن ترک‌های پوستی

موضوعات بسیاری هستند که سبب ترک‌های پوستی می‌شوند. برای مثال می‌توان به دوران حاملگی یا چاق و لاغر شدن در طول زندگی اشاره کرد. از آنجایی که ترک‌های پوستی ظاهر ناپسندی را ایجاد می‌کنند، بسیاری از افراد به دنبال برطرف کردن آن‌ها هستند که می‌توان گفت انجام میکرودرم راه مطمئنی به حساب می‌آید.

 • برطرف کردن لکه‌های حاملگی

بسیاری از افراد در زمان حاملگی دچار لکه‌های پوستی می‌شوند. این دسته از افراد می‌توانند در کنار مصرف داروهای مخصوص که پزشک برای آن‌ها تجویز کرده است، از میکرودرم نیز استفاده کنند؛ چرا که این شیوه از مناسب ترین راه‌حل‌ها برای محو کردن لکه‌های دوران حاملگی یا ملاسما خواهد بود.

 • کوچک کردن و بستن منافذ باز پوست

یکی از مشکلات شایع که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، داشتن منافذ باز پوست است. این مشکل نه‌تنها خود باعث نارضایتی افراد شده است، بلکه به دلیل این موضوع جوش‌هایی نیز بر روی پوست ایجاد خواهد شد که می‌تواند هر فردی را ناراحت کند. از همین رو بسیاری از افراد به دنبال شیوه‌ای برای کوچک کردن یا بستن منافذ باز پوست خود هستند که می‌توان گفت انجام چند جلسه میکرودرم می‌تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد، زیرا بافت سازی پوست با انجام این کار به خوبی انجام خواهد شد و به دنبال آن منافذ بسته می‌شوند.

 • برطرف کردن لکه‌های پیری یا ناشی از مشکلات کبدی

زمانی که سن افراد بالا می‌رود، به دلیل پیری لکه‌های بر روی پوست ایجاد می‌شود که یکی از دلایل آن نور آفتاب است که در مدت زمان طولانی به پوست تابیده است. این موضوع در افرادی که پوست‌های روشن دارند، بیشتر دیده می‌شود. مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره داشت افرادی هستند که بیماری کبدی دارند و به همین دلیل بر روی پوست آن‌ها لکه‌های ایجاد شده است. این دسته از افراد می‌توانند میکرودرم ابریژن را انجام دهند و پس از چند جلسه پوستی شفاف و روشن داشته باشند.

مزایای میکرودرم ابریژن

مزایای میکرودرم ابریژن

انجام میکرودرم ابریژن مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد، به‌طوری که اصلی ترین مزیت این شیوه را می‌توان بدون عارضه بودن آن در نظر گرفت. در حقیقت فرد می‌تواند بدون درد و بی‌حسی یا بیهوشی پوستی شفاف و زیبا داشته باشد. همچنین همه افراد با هر نوع پوست می‌توانند این کار را انجام دهند و از طرفی به دلیل آنکه یک شیوه سریع و موثر است، بسیار مورد توجه قرار گرفته و می‌توان این موارد را از مزیت‌های آن در نظر گرفت.

معایب میکرودرم ابریژن

همان‌طور که گفته شد، میکرودرم ابریژن یک اقدام بی‌خطر است که به‌ندرت مشکلی را ایجاد می‌کند؛ اما دقت داشته باشید که عمل میکرودرم باید توسط فرد حرفه‌ای که گواهی مراقبت از پوست دارد انجام شود تا خطرات این اقدام به حداقل برسد.

بسیاری از افراد امروز به صورت غیر استریل و بدون مجوز مشغول انجام چنین کاری هستند. برای مثال اگر فرد اپلیکاتور ها و وکیوم‌های میکرودرم را به خوبی ضدعفونی نکند، می‌تواند با این کار برای مشتری خود مشکلات عفونی را ایجاد کند یا اگر از این وسیله با شدت بالا استفاده شود، می‌تواند کریستال‌های نرم را بر روی پوست بریزد و موجب سوراخ شدن پوست شود.
حتی باید متذکر شد که اگر به درستی از این دستگاه استفاده نشود، نه تنها لک و تیرگی را از بین نمی‌برد، بلکه باعث ایجاد لکه و تیرگی‌های دیگر نیز خواهد شد؛ بنابراین باید برای انجام چنین کاری حتما با پزشک و فرد ماهری مشورت کنید و مطمئن شوید که فرد مهارت کافی برای انجام چنین کاری را دارد تا بتوانید از مشکلات و خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

عوارض انجام میکرودرم

زمانی که شما میکرودرم صورت را انجام می‌دهید، پوستتان قرمز و ملتهب می‌شود که این به دلیل مکش‌های ایجاد شده بر روی پوست است. باید متذکر شد که این مشکل پس از چند ساعت از بین خواهد رفت، اما از طرفی به دلیل حساس شدن پوست امکان دارد در نور خورشید اذیت شوید. به همین دلیل باید چند روز پس از جلسه درمانی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

سوزش‌های خفیف نیز بعد از انجام چنین کاری طبیعی است، اما اگر احساس کردید که هر یک از این موارد غیرعادی به نظر می‌رسد و باعث آزار و اذیت بیش از حد شما می‌شود، بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید تا مشکل جدی برای شما پیش نیاید.

موارد ممنوع برای انجام میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد، اما توجه داشته باشید که برخی از افراد نباید به انجام چنین کاری بپردازند. در ادامه موارد ممنوع برای انجام میکرودرم را ذکر خواهیم کرد تا از آن‌ها مطلع شوید.

 • بیمارانی که پسوریازیس دارند.
 • افرادی که در حال رادیوتراپی گردن هستند.
 • بیمارانی که در 12 ماه اخیر راکوتان مصرف کرده‌اند.
 • افرادی که در دو ماه اخیر جراحی صورت انجام داده‌اند.
 • بیمارانی که در حال درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستند.
 • افرادی که در صورت خود زگیل یا تب‌خال دارند، امکان انجام میکرودرم برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

مراقبت‌های قبل و بعد میکرودرم صورت

قبل و بعد میکرودرم صورت

فردی که تصمیم به انجام میکرودرم دارد، باید 72 ساعت قبل از درمان مصرف داروهای ضد لک و همچنین لایه‌بردار خود قطع کند. همچنین پس از آنکه جلسه درمان تمام شد، فرد باید در فاصله زمانی 3 ساعت یکبار، ضد آفتاب خود را تمدید کند تا پوست در اثر تابش نور خورشید آسیب نبیند. همچنین دقت داشته باشید که تا 24 ساعت استفاده از آب داغ برای شست‌وشو صورت ممنوع خواهد بود.

اگر تصمیم به انجام اقداماتی چون بند انداختن، دکلره و موم دارید، لازم است که بدانید پس از 3 الی 4 روز این کارها مجاز خواهند بود. آقایان نیز باید چند ساعت قبل از انجام میکرودرم اصلاح صورت خود را انجام دهند و در صورت تمایل، 12 ساعت پس از میکرودرم نیز مجاز به اصلاح دوباره خواهند بود.

ایجاد زخم پس از انجام میکرودرم

برای انجام میکرودرم سه نوع متفاوت لایه برداری در نظر گرفته شده است که این سه نوع را می‌توان سطحی، متوسط و عمیق در نظر گرفت. انجام لایه برداری سطحی، هیچ آسیبی به پوست وارد نمی‌کند و پوست فرد پس از انجام آن تنها چند روز قرمز خواهد بود. پاک‌سازی متوسط نیز چنین شرایطی دارد و نزدیک به یک هفته زمان نیاز دارد تا پوست به شرایط عادی برگردد؛ اما پاک‌سازی عمیق زخم‌هایی را به همراه دارد، زیرا در طی انجام آن قسمتی از لایه میانی پوست برداشته می‌شود.

زخم‌های ایجاد شده پس از گذشت مدت زمانی بهبود پیدا می‌کنند؛ بنابراین جای نگرانی در رابطه با این موضوع وجود ندارد. با تمام این اوصاف، میکرودرم ابریژن مناسب ترین شیوه برای داشتن پوستی شاداب، سالم و با طراوت است که توصیه می‌شود اگر پوست دلخواهی ندارید، آن را حتما امتحان کنید تا متوجه تاثیرات شگفت‌انگیز آن بشوید.

بیوتکس

تیم قوی نویسندگان بیوتکس متشکل از افراد کارشناسی است که مسلط به جنبه‌های مختلف مسائل پزشکی هستند. بدین شکل شما از بابت صحت و اعتبار مطالب بارگذاری شده نیز مطمئن خواهید بود و می‌توانید با توجه به نکات مطرح شده در آن‌ها در مورد عمل زیبایی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا